Европейската комисия одобри препоръка относно термина "законно платежно средство", свързан с евробанкнотите и монетите. Въпреки че страните от еврозоната споделят единна валута, интерпретацията какво точно означава "законно платежно средство" е различна в отделните страни и зависи от националния статус преди приемането на еврото. Тази ситуация маже да навреди на гражданите, а и на паричната система като цяло.
Препоръката на ЕК дава много практични насоки относно решаването на въпроси, свързани с плащането с евробанкноти и монети. Такива са например плащанията с банкноти с голяма стойност, които не бива да бъдат отказвани от продавачите или да бъдат облагани с някакви такси.
Тази препоръка носи полза за европейските граждани в тяхното ежедневие. Въпрос на потребителски права е плащанията в брой да бъдат винаги допустими в магазините, коментира комисарят по икономическата и монетарната политика на ЕС Оли Рен.
От 2002 година, когато еврото стана физическа валута в еврозоната, статусът „законно платежно средство" вече не се регулира от националните законодателства, а от европейското право и по специално от Договора за функциониране на ЕС (в момента fj Лисабонския договор). Допълнително насоки се съдържат и в Регулация 974/98 от 1998 година относно приемането на еврото. Въпреки това използването на еврото де факто все още се регулира от националните законодателства.
Целта на новата препоръка е да се извадят общи принципи и насоки за действие. Ето някои от тях:
- Концепцията за законно платежно средство трябва да се осланя на елемента задължително приемане на банкноти и монети за тяхната пълна стойност;
- Приемането на плащане в брой трябва да бъде правило, а изключението е допустимо само при някои обстоятелства (например, ако продавачът няма достатъчно пари, за да върне);
- Приемането на банкноти с голяма стойност също трябва да бъде правило;
- Не трябва да бъдат налагани такси при плащане в брой;
- Държавите трябва да се въздържат от приемане на нови правила за закръгляване на сумите до пет цента;
- Повредените банкноти трябва да се връщат на централните банки;
- Повреждането на банкноти или монети, но за артистични цели трябва да бъде толерирано;
- Увреждането на банкноти от физически лица в малки количества също не трябва да бъде забранявано или наказвано.