Европейската комисия (ЕК) одобри доклад с препоръки за устойчиво развитие на използването на твърда биомаса и биогаз в секторите енергетика, топлофикация или за охлаждане. В документа се съдържат препоръки относно критериите за схемите на национално ниво, така че да не бъде накърнено функционирането на общностния пазар.
„Биомасата е един от най-важните ресурси за постигането на целите ни в областта на възоновяемите енергийни ресурси", коментира комисарят по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер. Биомасата вече покрива близо половината от консумираната енергия от възновяеми ресурси в ЕС и е чист, сигурен и конкурентен енергиен ресурс, смята още комисарят.
В доклада на ЕК е записано още, че близо 90% от биомасата, консумирана в общността се произвежда от остатъчните продукти при дървообработването или други индустрии.
На този етап по-детайлизирани нормативни актове в тази сфера не са необходими. При липсата на хармонизирани правила на ниво ЕС, страните от общността са свободни да правят собствени национални схеми за използването на биомаса или биогаз, допълва ЕК в новия документ. В него обаче са записани няколко препоръки, сред които:
- Забрана за ползването на биомаса от обработваеми земи, получени от изсичането на гори или от зони с голямо биоразнообразие;
- Наблюдение на произхода на биомасата;
- Обща методология, която да покаже, че спестеното количество парникови газове след употребата на биомаса е най-малко 35%. Предвижданията са, че до 2017 година ще се покачи на 50 на сто, за да достигне до 60% през 2018 година.