Европейската комисия критикува България за все още недостатъчните й резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, но дава добра оценка на Румъния в годишния си доклад за напредъка на тези две страни, съобщава Франс прес. Документът ще бъде публикуван утре.
България и Румъния са членки на ЕС от 2007 г. Те обаче все още са обект на
редовен контрол от страна на Брюксел, който иска да се увери, че те имат независима и ефикасна съдебна и административна система. Годишната оценка винаги се очаква с притеснение от София и
Букурещ, отбелязва АФП.
Европейската комисия смята, че България все още не е постигнала необходимите резултати. Това се казва в доклада, с който информационната агенция се е запознала предварително. Брюксел приветства напредъка, професионализацията на съдиите и борбата с конфликта на интереси. Признава се също така, че българското правителство продължава да има "неотслабваща воля" за продължаването на реформите, но смята, че честността на съдиите си остава "област, която буди сериозно безпокойство".
Докладът посочва, че реформата на съдебната система е в ход, но трябват още стъпки към фундаментални процеси. Експерти на Европейската комисия смятат, че новият Закон за съдебната система не е подобрил ситуацията около назначаването на висши длъжности, което продължава по старите правила и не оценява истинските професионални качества. В знак на протест двама членове на ВСС подадоха оставки. Последвалата мобилизация на професионалните асоциации на магистратите и гражданското общество с призиви за реформа на ВСС изпраща важен сигнал за подкрепа на съдебната реформа, информира БНТ.
Обвиненията срещу магистратите все още не са обект на преследване от страна на съдебната йерархия, а когато се наложат санкции, те са прекалено снизходителни. Резултатите на полицията в борбата с организираната престъпност "трябва да се подобрят значително.
Борбата срещу корупцията по висшите етажи на властта все още не е дала конкретни резултати. Картината е по-малко негативна по отношение на Румъния, отбелязва Франс прес.
Сред препоръките в черновата на доклада се чете още: новият специализиран съд да получава толкова дела за разглеждане, колкото позволява капацитетът на съдиите. България трябва спешно да приеме законодателство за конфискация на незаконно придобитото имущество, въпреки връщането на закона от парламента.