Европейската комисия (ЕК) публикува съобщение за по-добро прилагане на правото на Европейския съюз (ЕС) в областта на околната среда, информираха от пресцентъра. То опира на идеята, че предотвратяването на вредите върху нея може да бъде много по-евтино от продължителното отстраняване на последствията.
"Законодателството на ЕС не е нещо, съчинено в Брюксел; то се приема по демократичен път от всички държави-членки и от Европейския парламент за благото на гражданите", заяви комисарят по околната среда Янез Поточник. Според него твърде често действащите около двеста нормативни актове не се прилагат адекватно. Той добави: "Това не само нанася вреди на околната среда, но също така уврежда човешкото здраве, води до несигурност за производителите и отслабва единния пазар. Ние не можем да си позволим тези разходи по време на криза".
Счита се, че неприлагането на законодателството за околната среда води до загуби на икономиката на ЕС в размер на около 50 милиарда евро годишно във вид на разходи за здравеопазване и преки разходи за опазването на околната среда. Съобщението очертава мерки за по-систематичен подход на държавите-членки при натрупването и разпространението на знания, включително начини за изостряне на вниманието им по важни екологични въпроси, смятат от ЕК.
Една от тях опира до по-широката и адекватна информираност, липсата на която често възпрепятства изпълнението на различните проекти на национално, регионално и местно ниво. Освен това до ефективното реагиране на реални или потенциални екологични проблеми. Предложенията включват усъвършенстване на проверките и надзора и въвеждане на фиксирани критерии спрямо начина, по който страните третират жалбите на гражданите.
Необходим е и по-добър достъп до правосъдие по въпросите на околната среда. При проблематични случаи, отговорните за прилагането на разпоредбите трябва да поемат по-ясен ангажимент за решаването им, с конкретни срокове и показатели за изпълнение, които могат да бъдат оценявани публично.
Цялостното прилагане на законодателството в ЕС в областта на отпадъците би генерирало допълнително 400 хиляди работни места.
От Комисията уточняват, че съобщението ще бъде изпратено на Европейския парламент, на държавите-членки, на техните граждани и на всички действащи лица в областта на изпълнението и правоприлагането. Резултатите от обсъжданията между трите институции на ЕС ще подготвят почвата за Седмата програма за действие за околната среда.