Европейската комисия обяви в петък началото на обществено допитване във връзка с преразглеждането на директивата за тютюневите изделия.
Поканени са всички заинтересовани страни да направят своите бележки по различните варианти и да коментират мерките, които могат да бъдат предприети за повишаване на осведомеността за рисковете, които крие тютюнопушенето, за засилване мотивацията за отказ от цигарите и за недопускане попадането в тютюневия капан. Примери за такива мерки, които могат да се предвидят, са по-големи, поставени и от двете страни на цигарените пакети, онагледени с картинни изображения предупредителни надписи за рисковете за здравето, обикновени (без особени шарки) опаковки и регламентиране на вредните, причиняващите пристрастяване и привлекателните за потребителите вещества в състава на тютюневите изделия. Това допитване е важна стъпка в посока към приемането на законодателно предложение, предвидено за началото на 2012 г.
Какви са сега действащите правила?
Директивата за тютюневите изделия е от 2001 г. Тя предвижда максимално допустимото съдържание в цигарите на вещества, като никотин, катрани и въглероден оксид. Производителите да поставят върху тютюневите изделия предупредителни надписи за рисковете за здравето и забранява използването на определения като "леки" ("light"), "меки" ("mild") или "с ниско съдържание на катран" ("low tar") е друго от заложените изисквания.
Защо се налага те да бъдат преразгледани?
Комисията си поставя за задача да улесни функционирането на вътрешния пазар в сектора на тютюневите изделия, като едновременно с това да осигури високо ниво на закрила на общественото здраве.
Инициативата на ЕК идва в отговор на постъпили запитвания от страна на Европейския парламент, както и на препоръките, съдържащи се в доклада на Комисията във връзка с прилагането на директивата, в които са идентифицирани възможните области за подобрение, става ясно от информацията на Еврокомисията.
Поканени са всички заинтересовани лица да направят до 19 ноември 2010 г. своя коментар по проблемите, идентифицирани по време на общественото допитване, в т.ч.:
- твърде разнородното законодателство в държавите - членки на ЕС, което не отделя достатъчно внимание на въпросите на здравето и безопасността, свързани с определени тютюневи и никотинови изделия, като например електронните цигари;
- предупредителните надписи с картинни изображения, понастоящем използвани в четири държави-членки: Белгия, Румъния, Обединеното кралство и Латвия. Това означава, че нивото на информираност на потребителите в ЕС за опасностите, които крие тютюнопушенето, може да варира значително в различните държави-членки.
- вариращите в широк диапазон в различните държави-членки нормативни разпоредби, с които се разрешават или забраняват потенциално вредни, причиняващи пристрастеност и привлекателни вещества, включително аромати;
- трудно разбираемата, съпоставима и анализируема на този етап информация за съставките в тютюневите изделия. Това се дължи на разнообразните форми и механизми на отчетност в различните държави-членки.