Предвид нарастващото социално напрежение в ЕС заради ефектите от световната финансова криза, Европейската комисия покани представители на бизнеса и на социални организации на една от закритите си седмични срещи, предаде EUobserver.
Един от ключовите въпроси на срещата, която ще се състои на 25 февруари, ще бъде Директивата за трансфер на работници. Според нея работници, които временно се прехвърлят на работа в друга страна-членка, трябва да бъдат наемани при същите условия, при които се наемат и местните служители. Но съгласно закона компаниите могат да не подписват колективен трудов договор с чужденците, а скорошни решения на Европейския съд подкрепят работодателите, тъй като се позовават на принципа за свобода на движението на капитали. Такъв беше случаят с протестите на британски работници в рафинерията Lindsey.
Присъдите на Европейския съд предизвикаха недоволството на редица профсъюзи, както и на политически партии в лявото пространство. Те считат, че решенията нарушават трудовите права. Затова профсъюзите искат ревизия на закона в полза на правата на работниците, а председателят на Европейската конфедерация на профсъюзите Джон Монкс обеща, че ще повдигне въпроса пред европейските комисари.
Становището на профсъюзите, обаче, ще се сблъска с това на работодателите. Организацията им вече изпрати писмо до председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу в защита на сега действащото законодателство. Сблъсъкът е отражение и на растящото противоречие в Европа доколко правителствата трябва да се месят, за да притъпят ефекта на световната икономическа криза.