ЕП: Бюджет 2012 трябва да допринесе за съживяването на европейската икономика

25.03.2011 | 11:23
по статията работи:
Бюджет 2012 трябва да се фокусира върху: заетост, иновации и изследвания, климатични промени и енергетика, образование и социално включване
ЕП: Бюджет 2012 трябва да допринесе за съживяването на европейската икономика

Бюджетът на ЕС за следващата година трябва да бъде един от основните инструменти, който да подпомогне възстановяването от кризата на европейската икономика, като съответно се фокусира върху заетостта, икономическото управление и растежа, подчертават депутатите в своите препоръки към Комисията, която в момента подготвя проектобюджета на ЕС за следващата година, съобщиха от пресслужбата на ЕП.
Европейските депутати изтъкват, че бюджет 2012 трябва да се фокусира върху постигането на петте водещи цели на стратегията Европа 2020: заетост, иновации и изследвания, климатични промени и енергетика, образование и социално включване. Поради това членовете на ЕП се противопоставят на опитите за ограничаване или намаляване на бюджетните кредити, свързани с изпълнението на основните цели на стратегията.

В резолюцията с докладчик Франческа Балзани (С&Д, Италия) се подчертава, че Европейският семестър трябва да се стреми към подобряване на координацията и съгласуваността на националните и европейските икономически и бюджетни политики, както и на публичните инвестиции, за да се постигнат по-добре общите политически цели на ЕС.

Бюджетни отражения на подкрепата за страните от Северна Африка

Депутатите предупреждават, че исканията на Съвета за по-малко финансиране на някои части от бюджета, особено в областта на сближаването, гражданството и външните работи, могат да застрашат функционирането на някои съществуващи действия и програми, ако възникнат непредвидени събития (като тези в северноафриканските страни), или се появят нови политически приоритети. Парламентът счита, че ЕС трябва да играе важна роля в подпомагането и оказването на финансова подкрепа на арабските страни "в този исторически момент от тяхното демократично развитие".

Повишени нива на плащания


Бюджетът на ЕС е инвестиционен бюджет, включващ проекти, които се реализират в многогодишна рамка, като например изследователските или инфраструктурните проекти. 2012 г. е шестата година от настоящите финансови перспективи (2007-2013 г.) и в момента много проекти навлизат във фазата на практическото изпълнение, което означава увеличени нива на плащанията. Затова депутатите смятат, че "е предвидимо" увеличено ниво на плащанията през 2012 г. Комисарят по бюджетните въпроси Левандовски също обяви наскоро, че очаква плащанията да се увеличат през 2012 с 6-7 милиарда евро спрямо 2011 г.

Плащанията са пряк резултат от нивата на ангажиментите и често се проявяват със закъснение по отношение на поетите задължения. Тъй като всички правно поети задължения трябва да бъдат изпълнени, най-важните политически решения се вземат при установяването на ангажиментите. По принцип депутатите разчитат на Комисията (която държи компетенциите по този въпрос) да изчислява нивата на плащанията, като същевременно са силно ангажирани в дискусиите относно поемането на задълженията.
Комисията трябва да представи своето проектопредложение за бюджет 2012 на 20 април. Бюджетът на Парламента и на другите европейски институции, с изключение на този на Комисията, бяха разгледани в отделен доклад на Жозе Мануел Фернандеш (EНП, Португалия), приет на 9 март.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...