ЕП вади собствениците на компании на светло

20.05.2015 | 17:05
по статията работи: Мина Стойчева
Техните имена трябва да са достъпна за институциите в страните-членки
ЕП вади собствениците на компании на светло
Снимка: Thinkstock/Guliver

Европейският парламент (ЕП) иска имената на действителните собственици на компаниите в Европейския съюз (ЕС) да бъдат вкарани в централни регистри. Целта е те да са достъпни, както да институциите в страните-членки, така и за разследващите журналисти.

Това е само част от новите правила срещу прането на пари, които бяха гласувани от евродепутатите днес (20 май). От ЕП одобриха още и нови правила за по-лесно проследяване на паричните преводи.

Одобрената директива за първи път ще задължи страните-членки да поддържат централни регистри с имената на действителните собственици на търговски дружества и други юридически лица, както и на тръстове“, обясняват от пресцентъра на европарламента.

В нормативния акт се предвижда още банките, одиторите, адвокатите, както и агентите на недвижими имоти да следят по-внимателно съмнителни трансакции, извършвани от техни клиенти.

Националните регистри ще бъдат достъпни за компетентните органи и техните отдели за финансово разузнаване, за финансови институции, както и за граждани, но само срещу предварително заплащане за ползване на информацията.

За да получи достъп до регистъра, всеки гражданин или организация (например разследващи журналисти или неправителствени организации) при всеки случай трябва да докаже „законен интерес“ за предполагаемо пране на пари и финансиране на тероризма и за предшестващи престъпления като корупция и данъчни измами“, обясняват от ЕП.

В информацията освен три имена ще се съдържат още месец и година на раждане, националност, държава на пребиваване и детайли за собствеността върху дадена фирма. Данните за тръстове в националните регистри обаче ще бъдат достъпна само за отговорните институции и други субекти, като банки.

От европарламента допълват, че ще има по-специални правила по отношение на информацията, свързана с политици и други служители в държавния сектор, които са изложени на по-висок риск от корупция. В това число влизат президенти, членове на правителството, върховни съдии, депутати, както и членовете на техните семейства.

“Когато налице са такива високо рискови бизнес отношения с подобни лица, трябва да се предприемат допълнителни мерки, като например да се установи източникът на богатството и на средствата, се посочва в директивата”, обясняват от ЕП.

Държавите-членки ще имат две години да въведат директивата в националното си законодателство. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...