Европейският парламент (ЕП) ще гласува доклада за готовността на България и Румъния за присъединяването им към Шенген.
При дебатите преди заседанието преобладаваха положителните оценки на евродепутатите за свършеното от България. Такива бяха позициите, изказани от представители на ЕНП, както и от групите на социалистите, либералите и зелените. Не липсваха обаче и критики, както и настояване влизането на двете страни в Шенген да бъде обвързано с борбата с корупцията и организираната престъпност.
Преди месец Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи даде "зелена светлина" на включването на двете държави в Шенген, като подкрепи констатациите в доклада на Карлуш Коелю.
В началото на дебата представителят на унгарското председателство на ЕС Енико Дьори отбеляза, че след гласуването на резолюцията темата остава да бъде разгледана от Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Ако въпросът не намери решение на предстоящото в четвъртък заседание на Съвета в Люксембург, очакваме развитие през септември, посочи Дьори. Тя поздрави България и Румъния за постигнатия резултат и за положените усилия, с което двете страни изпълниха изцяло заложените критерии за членство в Шенген, информира БТА.
За обективна оценка според свършеното призоваха и двама от изказалите се български евродепутати при дебатите - Андрей Ковачев от ГЕРБ и Станимир Илчев от групата на либералите:
Процесът на оценки и присъединяване на тези страни трябва да завърши по същите критерии, по които е започнал. Още през 2007 г. е залегнало, че след изпълняване на техническите критерии, България и Румъния ще се присъединят към Шенген през 2011 г. това вече е факт. България и Румъния изпълняват критериите за членство. Всички резерви, които напоследък чуваме, са в сферата на вътрешнополитическия дебат на някои страни членки. Ако ще обсъждаме и приемаме нови правила, то трябва да важат за всички страни - и старите, и новите, коментира Ковачев.
Доминиращо е очакването оценката на ЕП да съвпадне с положителната позиция на комисията ЛИБЕ и гражданите на двете страни да чуят, че институциите на техните страни са направили и необходимото - светофарът пред булевард Шенген вече светва в зелено. Трудните дни не са отминали и правителствата на двете държави трябва да изяснят всички мотиви на онези, които са скептични и които пред очите ни се превърнаха от някогашни съюзници на българското и румънското интегриране в автори на тезата за изчакването, заяви от своя страна Илчев.
Еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом коментира, че забавянето на приемането на България и Румъния е дало възможност за внедряване на най-новите технически постижения за граничен контрол. Двете страни заслужиха доверието на ЕС, но днес все още не е налице необходимото доверие.
Малмстрьом заяви, че Европейската комисия подкрепя заключенията на доклада за готовността на двете страни, според който България и Румъния са изпълнили изцяло заложените изисквания. Темата трябва да остане приоритет, Съветът трябва да определи твърди дати за приемането на двете държави в Шенген, очаквам решението скоро, добави комисарят.
В последвалите изказвания повечето евродепутати изразиха ясна подкрепа за разширяването на Шенген с България и Румъния. Прозвуча оценката, че приемането на двете страни в свободната от граничен контрол зона е нещо, което им се полага според европейското законодателство, а не подарък. Депутати отбелязаха, че процесът е юридически, макар някои страни да се опитват да влияят с политически аргументи.
Становището на ЕП, което ще бъде гласувано, има консултативен характер, но е задължително. Решението за разширяване на Шенгенското пространство трябва да бъде взето единодушно от държавите членки на ЕС. Очакванията на български евродепутати са това да стане през септември, но има гласове, според които България и Румъния ще трябва да изчакат не месеци, а години, информира Dariknews.bg.