ЕП каза "да" на единния банков надзор

12.09.2013 | 15:50
по статията работи: Ралица Стоянова
ЕЦБ ще следи европейските банки под лупа
ЕП каза "да" на единния банков надзор

ЕП даде своето одобрение на 12 септември за изграждането на система на банков надзор на европейско ниво. Тя ще постави от септември 2014 г. 150 от най-големите банки в ЕС под прякото наблюдение на Европейската централна банка. Това съобщават от пресцентъра на Европейския парламент.

Депутатите укрепиха прозрачността и отчетността на системата и възложиха на Европейския банков орган да разработи надзорни практики, които надзорните институции в отделните страни ще трябва да спазват.

Системата на банков надзор ще бъде задължителна за всички страни членки на еврозоната и ще бъде отворена за всички останали страни от ЕС. Депутатите в ЕП направиха важен принос към правилата с настояването си за такъв модел на вземане на решения, който ще позволи на страните извън еврозоната да участват като равностойни партньори.

Докладчици на ЕП по двата законодателни текста бяха Мариане Тайсен (ЕНП, Белгия) и Свен Гиголд (Зелени/ЕСА, Германия). И двата доклада бяха приети от Парламента с голямо мнозинство.

Прозрачността и отчетността – основни опасения

Въпреки че споразумение за изграждането на системата беше постигнато със страните членки още през април, ЕП и ЕЦБ трябваше да уредят въпроса как да се гарантират демократичната отчетност и прозрачността на надзорните функции на ЕЦБ. Новата система води до прехвърлянето на съществени надзорни правомощия от национално на европейско ниво. Затова депутати от Европейския и националните парламенти настояваха, че подобно прехвърляне на правомощия изисква установяването на съизмеримо ниво на демократичен контрол върху новия надзорен орган.

Съгласно законодателните текстове и свързаното с тях междуинституционално споразумение между ЕП и ЕЦБ Европейският парламент ще има широк достъп до информация. Това включва получаването на „пълен и смислен протокол от заседанията на надзорния съвет, който позволява разбирането на водената дискусия, включително анотиран списък на решенията“. Председателят на надзорния съвет ще трябва да се явява на редовни изслушвания в ЕП.

За засилване на отчетността на системата на Парламента се дава право да одобри заедно със Съвета председателя и заместник-председателя на надзорния съвет, а също и да поиска тяхното отстраняване. ЕП ще може също така да провежда разследвания на сериозни грешки на надзорния орган. Отделните депутати ще могат да задават въпроси в писмена форма на органа и да получават бърз отговор.

Други ключови области, в които Парламентът прокара изменения, са:

  • по-голяма роля на националните парламенти; по-добър достъп до документи на надзорния орган към банките;
  • привлекателни условия за членство на страните извън еврозоната;
  • строго разделение на персонала на Европейската централна банка между задачите по изпълнение на паричната политика и надзора, за да бъде гарантирана отчетността на надзорния орган в ЕЦБ;
  • укрепване на ролята на Европейския банков орган по отношение на ЕЦБ и подобряване на възможностите му да провежда стрес тестове и да събира информация;
  • уеднаквяване на подходите към упражняване на банковия надзор и едновременно с това запазване на разнообразието в банковия сектор в ЕС.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...