Парламентът настоява за пътна карта на ЕС за излизане от кризата в резолюция, приета днес. Той се обявява за рекапитализация на европейските банки, допълнително хармонизиране на националните данъчни системи, издаване на еврооблигации и за укрепване на споразуменията за икономическото управление на еврозоната, съобщиха от пресслужбата на ЕК.
Евродепутатите призовават Европейската комисия да представи план на ЕС за възстановяване на доверието във финансовите пазари с ясна времева рамка за изпълнението му. Този план трябва да се основава изцяло на общностния метод и да предвижда използването на съществуващите институционални структури.
Според евродепутатите рекапитализацията на банките трябва да се проведе на ниво ЕС и да не бъде основана на национални приоритети.
Реформата на уредбата за европейските финансови пазари трябва да бъде приключена, с оглед постигане на по-голяма устойчивост на икономиката на ЕС спрямо бъдещи кризи. Държавите членки трябва да хармонизират определени елементи на своите данъчни системи, включително мерките срещу данъчните измами, се казва още в резолюцията.
По отношение на икономическия растеж, евродепутатите призовават за въвеждане на облигационни емисии за финансиране на проекти и на механизъм, който да позволява на Комисията да прилага бързо правото за единния пазар в държавите членки.
С оглед преодоляване на кризата в еврозоната, Комисията трябва да докладва за възможността за въвеждане на еврооблигации преди края на 2011 г. Тази мярка трябва да спомогне за укрепване на фискалната дисциплина и за увеличаване на стабилността на еврозоната чрез пазарите. В резолюцията се настоява още за засилване на икономическото управление на равнище ЕС за страните от еврозоната.
Резолюцията ще бъде предоставена на Европейския Съвет, който ще заседава на 23 октомври в Брюксел.