Днес Европейският парламент (ЕП) одобри програма, която да предпазва децата и тийнейджърите от опасностите, които ги дебнат в Интернет. Те са едни от най-пристрастените интернет потребители - подрастващите между 12 и 15 години прекарват най-малко три часа на ден пред компютъра. Въпреки това те не са наясно с опасностите, произтичащи от определени сайтове или материали. В това число влизат не само материали с детска порнография или насилие, но също така и потенциалния риск те да станат жертва на интернет тормоз или сексуално ухажване, съобщиха от пресцентъра на Европейския парламент.
Днес депутатите приеха с 672 гласа "за", 9 "против" и 19 "въздържали се" доклада на Роберта Анджелили (СЕН, Италия) относно създаването на многогодишна програма на Европейския съюз за защита на децата при използване на интернет и други комуникационни технологии.
Програма "По-безопасен Интернет"
Европейският съюз планира да въведе нова програма "По-безопасен Интернет" (която да замени свършващата през 2008 г. предишна програма), чиято цел е да изпревари някои тенденции в развитието на интернет средата. Програмата ще се бори с незаконното съдържание в Интернет, ще насърчава по-голямата сигурност в интернет пространството, ще се стреми да увеличи обществената информираност по тези въпроси и ще създаде "база от знания" за евентуални разследвания. Програмата ще действа от 2009 до 2013 г. и ще разполага с бюджет от 55 милиона евро По този въпрос Европейският парламент работи заедно със Съвета по процедурата за съвместно вземане на решение.
Основните акценти на програмата са:
- създаване на национални точки за контакт за съобщаване на незаконно онлайн съдържание и общественоопасно поведение;
- насърчаване на инициативи за саморегулиране за по-безопасна онлайн среда;
- осигуряване на обществена информираност;
- създаване на база от знания за използването на новите технологии от децата, за въздействието им върху децата и за свързаните с това рискове.
Миналата седмица Парламентът и Съветът постигнаха компромис на първо четене относно програмата, който включва някои от исканията на ЕП. Сред тях са например отделянето на по-голямо внимание на борбата с някои нови явления, като например кибертормоза и психологическата манипулация на деца или показването на записи на случаи на психическа или психологическа агресия.