Правителствата на 27 държави от Европейския съюз, известни още като групата ЕС-27, които ще преговарят с Великобритания за условията как страната да напускане съюза, се договориха в понеделник за обща позиция, че няма да започват с Лондон обсъждане на търговските отношения след Брекзит, преди двете страни да са уточнили какво британците дължат на ЕС.
Външните министри на 27-те единодушно одобриха в Брюксел обща стратегия и мандат за водещия преговарящ - еврокомисар Мишел Барние, да започне преговори с Великобритания след извънредните избори там на 8 юни.
По-късно той заяви пред репортери, че очаква преговорите да започнат на 19 юни, понеделник, и че колкото по-рано получат отговор ключовите въпроси за напускането, толкова по-скоро ще започнат разговорите за бъдещо споразумение за свободна търговия на британците с единния пазар. Правата на гражданите от ЕС във Великобритания и финансовите задължения на Лондон към ЕС са задължително условие, за да преминем към втория етап от преговорите, изтъкна Барние.
"Очевидно е, че ако забуксуваме по финансовия въпрос, няма да преминем към втория етап, на който ще се обсъждат отношенията, след като британците напуснат", коментира при пристигането Жан Аселборн, външен министър на Люксембург. Холандският му колега Берт Кьондерс каза, че е "съвсем британско да знаеш, че ако си част от един клуб и си тръгваш, преди това трябва да се уредиш сметките".
Премиерът Тереза Мей и консервативното ѝ правителство са заявявали, че ще изпълнят поетите ангажименти, но искат първо да се изясни методиката, по която се определят сумите, поради което и оспорва твърденията, че Лондон дължи десетки милиарди евро плащания.
Барние смята, че по първия етап може да има разбирателство още през октомври или ноември, за да започнат в началото на 2018 г. търговските преговори. През април 2019 г. Великобритания ще престане да бъде член на ЕС, освен ако всички страни в преговорите не се съгласят да удължат този срок.
Няколко министри са настояли в понеделник ЕС-27 да запази единна позиция. Но австрийският външен министър Себастиан Курц е казал, че не бива другите държави, които внасят в общия бюджет на ЕС повече средства, отколкото получават като еврофондове, да запълват "дупката", която ще се отвори след спирането на британските вноски.
Михаел Рот, министър по европейските въпроси на Германия, напомнил на колегите си, че трябва да започне работа за избягване на щетите от ситуация, в която двете страни се разделят с губещи позиции. "Разполагаме с две години. Часовникът тиктака. Трябва да се захващаме за работа", цитира думите му "Ройтерс".
В неделя британският министър за Брекзит Дейвид Дейвис каза, че страната му се подготвя и за вариант да се раздели с ЕС без споразумение, но че все пак лично той разчита да има сделка с ЕС-27. "Не бива да изглеждаме сякаш можем сами да си тръгнем, трябва да сме способни да го направим", каза той пред "Сънди таймс". Тереза Мей е заплашвала с подобен сценарий, ако не получи приемливо споразумение от Брюксел.
Но заплахата ѝ да скъса Лондон с всички договори с ЕС предизвикаха критики срещу нея от бизнеса, медиите и анализатори, че създава ненужна несигурност и заема твърда позиция, която в крайна сметка може да ѝ струва скъпо на преговорите.