ЕС в очакване на важни решения по европейския фискален пакт

23.01.2012 | 11:40
по статията работи: Елица Елефтерова
Ще бъде обсъдена и темата за координацията на данъчните политики
ЕС в очакване на важни решения по европейския фискален пакт
Снимка: Sxc.hu

Решаващи преговори по европейския фискален пакт предстоят пред днешния и следващите дни. Преговорите трябва да доведат до консенсусен проект, който да бъде одобрен от държавните и правителствени ръководители на ЕС на срещата им следващия понеделник. Все още обаче остават редица въпросителни по обхвата и текстовете на документа, информира БНР.

Финансовите министри на страните от еврогрупата се събират тази вечер в Брюксел, за да намерят компромис поне по част от спорните текстове. Дискусията продължава и утре с колегите им от държавите извън еврозоната.

Фискалният пакт несъмнено ще е основна тема и на предстоящата днес работна вечеря с домакин германския канцлер Ангела Меркел и гости – председателите на ЕК и Европейския съвет Жозе Барозу и Херман ван Ромпой. Сред въпросите, на които се търси решение в различни формати, е ролята на страните извън еврозоната.

Повечето от тях, включително България, искат да могат да участват, макар и без право на глас, в предвидените отделни срещи на държавите, използващи общата валута. Основните им аргументи са, че одобрените там мерки ще влияят и на тяхната фискална икономическа политика и че изолацията им от вземането на решения ще официализира Европа на две скорости.

Спорна остава и координацията на данъчните политики. България не е единствената, която се противопоставя. Франция и Германия обаче държат на уеднаквяването на данъците. Според последните информации, ако този текст отпадне от фискалния пакт, Париж и Берлин ще го лансират в друг общ документ – за засилване на икономическия растеж в ЕС.

Финансовите министри на еврозоната ще обсъдят на днешното си заседание и параметрите за преструктуриране на гръцкия дълг. По думите на германският финансов министър Волфганг Шойбле пред телевизия ARD финансовото положение на Гърция може да стане неуправляемо. 

"Прилагането на договорените реформи се оказа твърде трудно. Става въпрос за коренна промяна на навиците в Гърция. Административните структури трябва да бъдат реформирани. Това трябва да се случи, защото проблемите не могат да бъдат решени по друг начин", коментира Шойбле.

За да стане гръцкият дълг поносим, е нужно окончателно уреждане на размяната на облигации. Дали преструктурираният дълг към частните кредитори ще е със 70% по-нисък, ще стане ясно след уточняване на детайлите, стана ясно от думите на Шойбле.

Седмица преди срещата на европейските лидери обаче ред детайли по сделката остават неуточнени. Например как предложената от кредиторите 4-процентна лихва ще понесе на гръцката икономика, чието положение се влоши в последните месеци.

Днес в Брюксел ще заседава и Съветът на външните министри. Очаква се те да одобрят допълнителни, още по-строги санкции срещу Иран. На вниманието на първите дипломати на страните-членки е и продължаващото напрежение в Сирия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...