Страните от Европейския съюз подготвят петия пакет от антируски санкции и също така обмислят възможността за налагане на петролно ембарго на Руската федерация, съобщава Ройтерс, позовавайки се на високопоставен европейски дипломат.
„Работим по петия кръг от санкции, предлагат се много нови мерки“, каза източникът.
В стремежа си да наложи изтегляне на руските сили от Украйна, ЕС - заедно със западните съюзници - вече наложи набор от наказателни санкции, включително замразяване на активите на руската централна банка.
Той посочи, че Москва "не е променила курса по отношение на Украйна", въпреки четирите досегашни етапа на санкции. В резултат на това европейските страни трябва да решат дали да наложат ембарго върху доставките на руски петрол. Това се исква от балтийските страни. В същото време Германия предупреждава срещу прибързани действия, тъй като цените на енергията вече са високи.
Според източниците на Ройтерс, ембарго върху енергийните ресурси може да бъде въведено в случай на „масирана бомбардировка на Киев“ или използване на „химическо оръжие“.
Правителствата на ЕС ще започнат дискусията на ниво външни министри днес, преди Байдън да пристигне в Брюксел в четвъртък за срещи на върха с ЕС и във формат на Групата от седемте (Г-7), включително Япония.
Москва предупреди, че санкциите на ЕС срещу руския петрол могат да я накарат да затвори голям газопровод до Европа. ЕС разчита на Русия за 40% от своя газ, като Германия е една от най-зависимите от големите икономики на ЕС. Тя е и най-големият купувач от ЕС на руски петрол.
България, която е почти изцяло зависима от доставките на газ от руския "Газпром", заяви, че може да потърси варианти за отказ, коментира Ройтерс. Единствената петролна рафинерия в България е собственост на руската "Лукойл" и осигурява над 60% от горивото, използвано в балканската страна.