77 млрд. евро е бюджетът на новата рамкова програма на Европейския съюз за подкрепа на научните изследвания и иновациите. Периодът на програмата е от 2014 до 2020 г. Това обяви Тотка Чернаева, национален координатор на програмата.
По този повод днес се проведе информационен ден за български научни организации и фирми, организиран от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
"Хоризонт 2020“ ще се съсредоточи върху иновационните продукти и услуги, които осигуряват възможности за развитие на висшите училища, научноизследователски организации и бизнеса. Делът на тематиката „Информационни и комуникационни технологии“ (ИКТ) в общото финансиране е 9 млрд. евро.
Днес бе представена и Работната програма в областта на информационните и комуникационни технологии в периода 2014-2015. Те са обединени в шест големи теми: Ново поколение компоненти и системи; Усъвършенствани изчислителни системи; Бъдещ интернет; Технологии за съдържание и управление на информацията; Роботика; Микро и нано електроника и фотоника. В момента за кандидатстване са отворени три конкурса на обща стойност 735 млн. евро.
Общо 632 проекти с българско участие са подадени до края на 2013 г. по тема ИКТ от Седма рамкова програма, сочат данните на МТИТС. От тях са договорени 78 предложения с 89 български организации.
Финансирането за българските участници възлиза общо на над 16,7 млн. евро.
Най-силно се представи Институтът по информационни и комуникационни технологии на БАН с 16 успешни проекта.
Участието на български малки и средни предприятия е много силно, отчитат от ведомството. То е над 4 пъти над средния за ЕС показател по отношение на финансирането. 66% от получените средства се падат на малкия бизнес. Участниците от академичните институции са 43%.
Българските участници са се представили най-успешно в областите: Интелигентно управление на информацията, Медии в мрежа, Езикови технологии, и ИКТ за социално приобщаване.
В рамките на информационния ден бяха отчетени и резултатите от българското участие в програма “Подкрепа за ИКТ политики” от Рамкова програма “Конкурентоспособност и иновации” 2007 – 2013. В осем конкурса на програмата да подадени 160 предложения с 222 български участници. От тях са финансирани 43 проекти с 61 български фирми с одобрено финансиране 5 026 348 евро.
Припомняме, че една от целите на Европейския съюз за следващия програмен период до 2020 г. е развиване на промишлеността. Тук специално внимание се обръща на иновациите и новите технологии.