Европейският съюз (ЕС) ще отпусне финансова помощ в размер на 86 млрд. евро на Атина за следващите три година. В замяна европейските партньори искат от Гърция да въведе мащабни реформи и да преструктурира икономиката си. Това стана ясно след продължилите 17 часа преговори между кредиторите и южната ни съседка в Брюксел.
Средствата ще бъдат отпуснати по Европейския механизъм за финансова стабилност за срок от три години. Сумата беше потвърдена и от немския канцлер Ангела Меркел, съобщава Sputnik.
По нейните думи 25 млрд. евро от финансовата помощ ще бъдат изпълзвани за рекапитализация на банките, чието положение се е влошило чувствително в последните шест месеца.
"Пътят към новата помощ за Гърция е открит", коментира Меркел, цитирана от ТАСС. Тя допълва и че Еврогрупата има готовност да договори и допълнителни мерки по програмата на Атина, ако се появи такава необходимост.
Меркел обаче отхвърли алтернативата за опрощаване на част от гръцкия дълг. По нейните думи е необходимо южната ни съседка да въведе сериозни законодателни промени, за да може да си върне доверието на Европа.
В същото време от думите на френския президент Франсоа Оланд стана ясно, че Атина също е в готовност да утвърди решенията от преговорите с кредиторите. "В близките часове се очаква гръцкият парламент да се събере и да гласува новите реформи", заяви той.
По-рано днес председателят на Европейския съвет Доналд Туск потвърди, че лидерите на страните от еврозоната са постигнали единодушно споразумение след маратона от преговори за отпускането на трета спасителна програма за Гърция.
По неговите думи новата финансова помощ може да бъде отпусната веднага на Атина срещу ангажимента от страна на правителството на премиера Алексис Ципрас за „сериозни реформи“.
„Няма да има „Грекзит“ (от английски Grexit –излизане на Гърция от еврозоната)“, обяви от своя страна председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер.