Снимка: cnet.co.uk
ЕС одобри законодателството относно приемането на обща политика по въпросите на имиграцията. Новоприетите норми дават старт на т.нар. „синя карта", с помощта на която отделните държави могат да привличат високообразовани имигранти от страни извън ЕС.
В същото време общността прие и Директива за санкции на работодатели, наемали работници „на черно". С това страните от общността се надяват, че ще намалят незаконното наемане на работници. Според новите правила компаниите и физическите лица ще трябва да извършват редица проверки преди да наеме работници от трети страни.
„С приемането на европейската „синя карта" дадохме ясен сигнал, че независимо от спадовете и върховете в икономиката, мигрантите са винаги добре дошли в Европейския съюз", обяви Жак Баро, комисар по въпросите на правосъдието в ЕС, минути след като новото законодателство получи своето одобрение.
По данни на статистиката едва 1,7% от работещите в ЕС са високообразовани мигранти, идващи от трети страни. По този показател общността е най-слабо привлекателното място за чужденци - за сравнение 9,9% от работещите в Австралия са имигранти. За Канада процентът е 7,3, а за САЩ - 3,2 на сто.
С помощта на „синята карта" обаче нещата ще се променят, вярват от ЕС. Тя предлага специални схеми за привличане на работници с висока образователна и квалификационна степен.