Експерти на Европейската централна банка (ЕЦБ) и на Европейския стабилизационен механизъм са започнали проверка и оценка на най-големите гръцки банки. Това трябва да определи каква ще бъде степента на рекапитализация на финансовите институции, като това е сред изискванията на международните кредитори. Задачата е целият процес за повишаване на акционерния капитал на кредиторите в страната да приключи преди края на 2015 г., пише гръцкият „Катимерини“.
Инспекторите на двете европейски институции са започнали прегледа на над 4000 досиета на корпоративни заеми и на 2000 ипотеки. Въз основа на него те ще направят оценка на кредитните портфейли на четирите системни банки в страната - Националната банка на Гърция, Alpha Bank, Piraeus Bank и Eurobank. Въпросните финансови институции имат участие и на пазара в България, както и в редица други балкански държави.
Според публикация на Атинската информационна агенция в средата на настоящия месец ще стартират и стрес тестове за финансовите институции в южната ни съседка. Резултатите от тях трябва да бъдат публикувани през ноември. След това ще може да започне и същинската рекапитализация на гръцките кредитори.
По думите на гръцкия финансов министър Евклид Цакалотос всички страни, които преговарят по новата спасителна програма за Гърция, са на мнение, че рекапитализацията на банките трябва да приключи до края на тази година.
Във връзка с промените в гръцката банкова система у нас също последваха промени за финансовите институции с гръцко участие. Миналата седмица излезе информация, че Piraeus Bank Bulgaria може да се влее в Обединена Българска Банка (ОББ), в която участие има Националната банка на Гърция.
Преди две седмици пък от Eurobank съобщиха, че планират да изкупят около 80 клона на друга финансова институция от южната ни съседка – Alpha Bank, на територията на България.
Властите в южната ни съседка ще бързат за приключат всички процедури по рекапитализацията преди началото на идната година. Причината е, че от 1 януари 2016 г. в сила трябва да влезе европейска директива, според която гарантирани ще бъдат само депозитите под 100 хил. евро.
Най-вероятно за стабилизиране на банковата система в Гърция ще бъдат отпуснати 25 млрд. евро. Средствата може да бъдат отпуснати от държавата, като целта е така да се избегне използването на пари на акционерите на финансовите институции, на собствениците на облигации и на големите вложители, популярно като "bail-in".