ЕС и Канада се разбраха за многомилионно търговско споразумение, което ще интегрира две от най-големите икономики в света и ще отвори пътя на ЕС за сключването на дори по-голяма сделка със САЩ, пише агенция „Ройтерс“.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Баразо и министър-председателят на Канада Стивън Харпър изгладиха на среща в Брюксел малкото останали неясноти относно сделката, довеждайки до успешен край започналите още през май 2009 г. преговори. Те обаче бяха в застой месеци наред заради неразбирателство относно вносните квоти за канадско говеждо месо и европейски кашкавал.
„Това споразумение е забележително постижение за трансатлантическия пазар“, каза на пресконференция Борозо. Харпър пък допълни, че „с политическа воля и много работа има начин за постигането на резултат, който ще удовлетвори хората и от двете страни на Атлантика“.
Сделката с Канада, която е първата със страна от Г-8, маркира сериозен пробив за плана на ЕС за повече свободна търговия, който досега доведе единствено до по-малки сделки с Южна Корея и Сингапур. Очаква се споразумението да увеличи търговията между Канада и ЕС с една пета до 25,7 млрд. евро годишно.
Канадският министър-председател не пропусна да изтъкне факта, че това е най-голямото търговско споразумение, което страната му сключва, дори по-голямо от Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА) между САЩ, Канада и Мексико.
В следствие на провала на преговорите в рамките на Световната търговска организация (СТО), по-известни като „кръга Доха“, ЕК преговаря от името на страните членки с повече от 80 държави.
Опитите за сключване на търговско споразумение със САЩ, което ще обхване половината световна икономика, обаче бяха сериозно забавени от кризата в САЩ през този месеца. Поради спирането на работата на държавния апарат на страната насроченият за октомври кръг преговори беше отложен.
Споразумението с Канада може да послужи като шаблон за преговорите със САЩ, тъй като то отива далеч отвъд намаляването на тарифните ограничения и трансатлантическите бариери пред бизнеса. В него са взети мерки и по отношение на един от най-чувствителните сектори за ЕС - селското стопанство.