Във вторник (3 ноември 2011 г.) кибер експерти от Европейския съюз (ЕС) и САЩ работиха върху проблеми относно хакерските атаки, насочени към извличане на държавни тайни и установяване на контрол върху атомни електроцентрали, предаде EUObserver.
Симулацията е организирана от Европейската агенция за мрежова и информационна сигурност (ЕNISA) и Департамента за вътрешна сигурност на САЩ. На срещата присъстваха експерти от Вашингтон, 16 европейски страни и представители на Европейската комисия. По време на тренировъчното упражнение не беше съобщено коя държава ще се опита да се добере до конфиденциална информация чрез хакерска намеса.
През пролетта на миналата година Европейската дипломатическа служба загуби важни документи след масивна хакерска атака. След нападението ЕС създаде Центрове за действие при инциденти в информационната сигурност (CERTs). Компютърните експерти по сигурността са отговорни за откриването и предотвратяването на атаки в мрежата, както и за справяне с щетите. Такива центрове има в повечето от страните-членки на ЕС, както и в САЩ. В Съединените щати съществува и екип, който се занимава с атаки срещу важни инфраструктурни обекти, каквито са атомните електроцентрали.
Друга опасност, която беше включена в симулацията от вторник, касаеше компютърната програма Scada. Тази система управлява инфраструктурни обекти, като съоръжения за почистване на вода. Scada не
може да се отбранява срещу „червеи“. Тези компютърни вируси могат да причинят вреди, които да доведат до замърсяването на един цял град.
Междувременно в доклад на американското разузнаване беше публикувано, че Китай и Русия са най-активни, що се отнася до кибер шпионажа срещу щатски компании. Както частни фирми, така и експерти в
киберсигурността съобщават за яростна атака, насочена към търговски тайни, интелектуална собственост и технологии. Хакерските нападения от Русия са на второ място след тези от Китай. Те обаче са
сложни и широкообхватни.
Stuxnet, "червеят", който повреди ядрените съоръжения в Иран, вече има няколко варианта. Един от вирусите, наречен Daqu, беше засечен в най-голямата белгийска уеб хостинг компания. "Червеят" се разпространява чрез текстообработваща програма на Microsoft Word и има код, подобен на този на Stuxnet. Все още не се знае каква е основната цел на този вирус.