Европейския съюз е на финалната права за въвеждане на планираното ограничаване на размера на банковите бонуси в Общността. Създаден е окончателният вариант на документа, който беше критикуван от Великобритания. Лондон обаче не успя да се договори за друго временно споразумение.
Реформата е договорена вчера вечерта между Европейския парламент (ЕП) и страните-членки с посредничеството на Ирландското председателство на Съюза, информира агенция „Блумбърг“.
"Най-обширната и най-широко обхватната банкова регулация в историята на ЕС е готова за последно гласуване“, заяви европейският депутат Отмар Карас. Парламентът трябва
формално да ратифицира спогодбата.
Мярката слага лимит на бонусите, които не могат да надвишават повече от два пъти основната фиксирана заплата на банкерите.
Ограничението беше късна поправка към европейското законодателство за въвеждане на международните банкови правила за ликвидност и капиталова адекватност Базел III, които бяха решени след фалита на американската банка Lehman Brothers. Според неназован източник на „Блумбърг“ договорената в Брюксел мярка за банковите бонуси ще позволи на ЕС поетапното въвеждане на базелските разпоредби.
Преговорите за лимита на бонусите на банкерите се водеха в продължения на година и половина преди Ирландското председателство и евродепутатите да се договорят по въпроса. ЕП настояваше законодателството да включва и ограничения на заплатата, за да се намалят прекомерните възнаграждения и безотговорното поемане на риск.
Великобритания твърдо се противопоставяше на мярката. Лондон е един от най-големите финансови центрове в Европа, като според противниците това ще накара инвеститорите да се ориентират към градове като Цюрих, Сингапур и Ню Йорк.
Законодателната мярка трябва да влезе официално в сила през януари 2014 г. Тя обаче ще се прилага за бонусите, платени след 2015 г. Законът ще важи за европейските банки, включително и намиращите се извън ЕС звена. Те също така ще се прилагат за европейските клонове на чуждестранни кредитни институции.