ЕС изпълвяна по график задълженията си по Протокола от Киото

13.11.2009 | 11:28
по статията работи:
Само Кипър и Малта нямат цели по отношение на намаляването на вредните емисии
ЕС изпълвяна по график задълженията си по Протокола от Киото

Както показва годишният доклад на Европейската комисия относно напредъка в областта на емисиите, ЕС е на път да изпълни своите ангажименти по Протокола от Киото за намаляване или ограничаване на емисиите на парникови газове. Последните прогнози показват, че ЕС-15 ще изпълни своята цел по Протокола от Киото за намаление на емисиите с 8 %;

10 от останалите 12 държави-членки на общността също имат индивидуални ангажименти по Протокола. Предвижда се, че те ще изпълнят тези ангажименти за намаление на своите емисии със 6 или 8 % спрямо равнищата от базовата година. Това ще бъде постигнато чрез комбинация от въздействието на вече предприетите политики и мерки, закупуване на кредити за намаление на емисии от проекти в трети страни, придобиване на квоти и кредити от страна на участниците в Европейската система за търговия с емисии (ETS), както и горскостопански дейности, водещи до поглъщане на въглероден диоксид от атмосферата.

Ангажиментите по Протокола от Киото

Съгласно Протокола от Киото, 15-те държави, които вече членуваха в ЕС при сключването на Протокола (ЕС-15), се ангажираха да намалят своите общи емисии на парникови газове, отделяни през периода 2008-2012 г., с 8 % под равнищата от избрана базова година (в повечето случаи това е 1990 г.). Този колективен ангажимент бе конкретизиран в диференцирани национални цели по отношение на емисиите за всяка една държава-членка от ЕС-15, които са обвързващи съгласно законодателството на ЕС.

За емисиите на ЕС-27 няма колективна цел . Десет от дванадесетте държави-членки, присъединили се към ЕС съответно през 2004 г. и 2007 г., имат индивидуални ангажименти по Протокола от Киото - да намалят своите емисии през периода 2008-2012 г. със 6 % или 8 % под равнищата от базовата година. Само Кипър и Малта нямат цели по отношение на емисиите.

Прогнозите за ЕС-15 и ЕС-27

Както бе съобщено през май тази година, емисиите на парникови газове от ЕС-15 в 2007 г. - последната година, за която са налице пълни данни - бяха с 5% по-ниски от равнищата през базовата година. Това постижение се откроява при съпоставка с постигнатия икономически растеж през същия период, който възлезе на около 44 %. За ЕС-27 като цяло, намалението на емисиите от 2007 г. спрямо базовата година бе с 12,5%.

Също така, съгласно оценки на Европейската агенция за околната среда, емисиите на страните от ЕС-15 в 2008 г. са намалели допълнително и са били със 6,2 % под равнищата от базовата година. Съответната оценка за емисиите на ЕС-27 е, че те са с 13,6% по-малки в сравнение с равнището от базовата година.

Докладът на Европейската комисия за напредъка, основаващ се на най-новите прогнози от държавите-членки показва, че благодарение на съществуващите политики и мерки - т.е. мерките, които вече са въведени - се очаква емисиите на ЕС-15 през периода на поети задължения (2008-2012 г.) да намалеят със 6,9 % под равнищата от базовата година.

Плановете на 10 от страните в ЕС-15 да закупят емисионни кредити от проекти за намаление на емисиите, реализирани в трети страни по трите посочени в Протокола от Киото пазарни механизми - международна търговия с емисии, Механизма за чисто развитие и Инструмента за съвместно изпълнение - биха осигурили допълнителни намаления на емисии с 2,2%. Така цялостното намаление ще достигне 9,0 % и по този начин ангажиментът по Протокола от Киото ще бъде преизпълнен. Допълнително намаление с 1,4 % ще дойде и от квотите и кредитите, които ще придобият индустриалните оператори, обхванати от Европейската система за търговия с емисии (ETS).

Планираните дейности за залесяване и възстановяване на гори, при които се създават биологични „поглътители", поглъщащи въглероден диоксид от атмосферата, ще доведат до допълнително намаление с 1,0 %.

Обсъжданите понастоящем допълнителни политики и мерки, ако бъдат цялостно приложени, ще доведат до допълнително намаление с до 1,6 %. Така цялостното прогнозно намаление би достигнало 13,1 %, 3 което би осигурило значителен резерв за постигането на целта за намаление с 8 %.

Предвижда се, че всичките десет държави-членки от ЕС-12, които имат цели по Протокола от Киото, ще изпълнят или преизпълнят своите ангажименти.

В момента съществува неопределеност по отношение на прогнозите за продължителността и силата на икономическата рецесия, а следователно и на нейното въздействие върху емисиите; това би могло да доведе до преразглеждане на прогнозите за емисиите в бъдеще, когато ситуацията бъде изяснена. Освен това, възможно е в прогнозите на някои държави-членки бъдещите намаления на емисиите да са подценени, тъй като в тези прогнози не се отчита въздействието на приетия по-рано тази година пакет от документи в областта на изменението на климата и на енергетиката.

Също така, необходимо е допълнително да се подобри методиката, използвана за оценка на въздействието на Европейската система за търговия с емисии (ETS). За да може този ефект да бъде оценен по-точно са необходими стабилни и последователни методики и допускания.

Прогнозите за емисии те на парникови газове следва да бъдат разглеждани в съпоставка с вече постигнатите реални намаления, които за периода от 1990 г. до 2007 г. са съответно: намаление с 9 % за ЕС-27 и намаление с 4 % за ЕС-15. Следователно, за да може в бъдеще да бъде постигната целта за намаление на емисиите до 2020 г. с 20 % или дори с 30 %, ще е необходимо значително да бъде ускорено полагането на съответните усилия в целия ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....