Лидерите на страните от Европейския съюз, които подготвяха планове за евентуалното излизане на Гърция от еврозоната, в крайна сметка призоваха страната да остане във валутния съюз и да изпълни реформите, заложени в спасителния план.
След близо шест часа разговори лидерите обявиха, че са единодушни, че Гърция трябва да остане в еврозоната, придържайки се към условията, заложени в плана - задължение, което означава много разходи за страната, пише “Ройтерс”.
“Искаме Гърция да остане в еврозоната, но настояваме да се придържа към условията”, заяви германският канцлер Ангела Меркел.
Междувременно гръцкото министерство на финансите опроверга категорично слуховете, според които е поискано членовете на еврозоната да подготвят планове за евентуалното излизане на Гърция от валутния съюз.
Освен Гърция, на срещата на върха на Европейския съюз е обсъждана и идеята за издаване на еврооблигации. "Никой не иска незабавно въвеждане на облигациите. Това ще отнеме време. Това е крайният етап на един процес и ние трябва да помислим за последствията от него", заяви Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от ДПА и БТА.
Българският премиер Бойко Борисов обяви, че подкрепя въвеждането на данък върху финансовите трансакции, но е скептичен към идеята да има еврооблигации, с които да бъде преразпределен дългът в eврозоната. Борисов посочи, че по този начин тези страни, които са били дисциплинирани финансово да носят гаранции за тези, които не са спазвали дисциплината, информира БНР.
Като съседна страна България е сред най-заинтересованите да бъде намерено решение за Гърция, добави премиерът, като изрази подкрепа за отпускане на допълнителни средства за Гърция, но само при условие, че страната представи ясен план и конкретни проекти, за които да поиска финансиране.
Френският президент Франсоа Оланд поиска перспективите за еврооблигации да бъдат вписани в документите на ЕС преди срещата на върха през юни като допълнителен етап на европейска интеграция, предаде "Франс прес". Оланд защити по-рано еврооблигациите и каза, че е нечестно спрямо Италия и Испания да плащат близо 6-процентна лихва по 10-годишните си облигации в момент, когато лихвите по 2-годишните германски облигации достигнаха ниското равнище от 0,07 процента. Меркел отхвърли идеята за пускане на еврооблигации.