Нов проектозакон предвижда страните-членки на Европейския съюз да приложат закон за ограничаването влиянието на руски компании като „Газпром“ в европейския енергиен сектор. Ако такъв бъде приет, то ЕС ще има пълното право да обяви „Южен поток“ за незаконен, предаде „Ройтерс“.
Документът ще бъде обсъден на среща между европейските лидери през октомври. Сред темите за разговор ще бъде и въпросът с налагането на нови санкции на Москва.
В подготвеното предложение е записано, че мерките, които се предлагат, са продиктувани от нуждата от ефективно и последователно прилагане на записаното в Третия енергиен пакет.
Руският президент Владимир Путин многократно „атакува“ така нареченият Трети енергиен пакет, който задължава енергийните компании да отделят собствеността си върху преносните връзки, ако ги използват за транспортирането на собствения си газ или електроенергия.
Изданието припомня, че България е спряла всякакви работи по газопровода по искане на Европейската комисия, докато проектът не отговори на изискванията на Брюксел. Причината за поисканото замразяване на проекта беше именно въпросът за разделянето на доставчика и оператора на газопровода. Страната ни също така е определена като „една от най-застрашените от нова газова криза, породена от конфликта между Москва и Киев“.
„България обаче отиде твърде далеч, увеличавайки капитала на „Южен поток“, посочва още изданието.
Полагането на тръбите в морската част от газопровода ще започне през ноември, стана ясно преди дни. В момента руската страна изгражда на началната точка на газопровода най-голямата компресорна станция в света, за да може чрез нея да започне прекарването на природен газ по дългата над 2000 километра тръба. Очаква се през следващата година започне и полагането на тръбата в българските териториални води.
От газопровода „Южен поток”-България при 25-годишна експлоатация на тръбата ще има полза от 16,7 млрд. евро.