ЕС обмисля частично излизане от Eнергийната харта поради опасения за климата

04.05.2023 | 16:30
по статията работи: econ.bg
Договорът, който влиза в сила през 1998 г., позволява на енергийните компании да съдят правителствата на отделните страни, ако те провеждат политики, които вредят на инвестициите им
ЕС обмисля частично излизане от Eнергийната харта поради опасения за климата
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейският съюз обмисля предложение да напусне Договора за енергийната харта, като обаче ще даде възможност на отделните страни членки да останат част от споразумението, когато то бъде актуализирано, показва документ, цитиран от медиите.

Договорът, който влиза в сила през 1998 г., позволява на енергийните компании да съдят правителствата на отделните страни, ако те провеждат политики, които вредят на инвестициите им. Целта е да бъде подкрепено развитието на енергетиката, но през последните години тази възможност се използва, за да бъдат оспорвани климатични политики, които предвиждат спирането на проекти, свързани с добива и използването на изкопаеми горива.

Поради това се засилват опасенията, че прилагането на Договора за енергийната харта може да подкопае усилията за ограничаване на негативните климатични изменения, предизвикани от глобалното затопляне, отбелязва "Ройтерс".

Европейската комисия обяви, че общото оттегляне от договора на страните от ЕС "изглежда неизбежно", след като редица държави от Евросъюза, сред които Франция, Германия, Нидерландия, Полша и Испания, обявиха, че ще го напуснат.

Други страни от Евросъюза обаче, сред които са Кипър, Унгария и Словакия, "отправиха сигнали" към Брюксел, че може да предпочетат да продължат да спазват споразумението, ако то бъде променено.

Ново предложение, което ще бъде обсъдено от дипломатически представители на страните от ЕС през тази седмица, предвижда 27-те страни от Евросъюза да постигнат договореност, която да предвижда възможността всички страни да напуснат Договора за енергийната харта, но същевременно да позволява някои от тях да останат част от неговата актуализирана версия, ако желаят.

Това ще гарантира на страните от ЕС, които настояват за оттегляне от споразумението, че то ще бъде напуснато "бързо и навременно", се казва в проект на договореността, видян от "Ройтерс".

Предложението може също така да деблокира планираното актуализиране на договора - което има за цел да отговори на някои от опасенията, свързани с климата, но беше прието със смесени чувства от страните от ЕС и с критики от активистите - и след това да позволи на някои държави членки да останат в осъвременения договор, се казва в документа.

Решението на приблизително 50-те страни, подписали договора, да одобрят актуализацията е отложено, докато страните от ЕС обсъждат следващия си ход.

В сегашния си вид нереформираният договор има "клауза за край на валидността", която ще защити съществуващите инвестиции в изкопаеми горива в Европа за 20 години дори след излизането на ЕС.

Евросъюзът казва, че това подкопава целите му, свързани с климатичните промени. Реформираната версия ще позволи на ЕС да съкрати тази защита, но тя ще продължи да бъде 10 години.

Предложението е изготвено от Швеция, която е ротационен председател на ЕС и председателства преговорите между страните от блока. Ако получи подкрепата на държавите, Брюксел ще изготви законови текстове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...