Европейският антитръстов регулатор одобри спасителния план на Рим за третата по големина италианска банка - Monte dei Paschi di Siena (BMPS), съобщават агенциите.
Основана в Сиена през 1472 г., BMPS изпитва финансови затруднения от икономическата криза насам. По тази причина правителството в Рим реши да придобие временно мажоритарен дял от банката, за да може да я спаси от банкрут.
„Това решение е положителна стъпка напред за BMPS и италианския банков сектор“, заяви еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер в изявление. „Това ще позволи на Италия да инжектира капитал в BMPS като предпазен план, в съответствие с европейското законодателство, докато ограничава тежестта върху италианските данъкоплатци“, допълни тя.
В рамките на сделката правителството в Рим ще инвестира неуточнена сума пари, след като кредиторите на банката не успяха да съберат средствата на пазара. В замяна италианските власти трябва да приемат драстичен план за реструктуриране на BMPS, за който се съобщава, че включва масови съкращения и таван за заплатите на високопоставените служители.
През декември Европейската централна банка (ЕЦБ) заяви, че на BMPS, която е и най-старата финансова институция в света, не й достига капитал в размер на 8,8 млрд. евро. По-рано тази година беше съобщено, че задлъжнялото италианско правителство ще трябва да отдели близо 6 млрд. евро за спасяването й. Останалата сума ще бъде набавена от частните кредитори, които ще бъдат принудени да станат частични собственици – спорна процедура, за изпълнението на която ще следи ЕЦБ.
Състоянието на италианския банков сектор се превърна в сериозна грижа за страните от еврозоната, като Рим все още не може да се справи с множеството рисковани кредити на италианските банки.