Само няколко дни след като САЩ обяви, че затяга мерките за сигурност по границите си и пуска в действие електронна система за регистрация на пасажерите (ESTA), ЕС омаловажи важността на новите мерки.
"Не считам, че това е нов визов режим", каза словенският външен министър Драгутин Мате, цитирам от EUobserver.com. Той добави, че данните, които се изискват според ESTA, са същите, както и при попълването на формуляра I-94. Голямата разлика е, че сега американските власти ще получават данните по-рано, а хората, които пътуват редовно между САЩ и Европа, ще трябва да подават данни само веднъж на всеки две години.
Все пак комисарят на правосъдието в ЕС Жак Баро помоли министъра на вътрешната сигурност на САЩ Майкъл Чертоф да изпрати цялата необходима информация за системата – как работи и как ще бъде използва от Вашингтон.
На 3-ти юли в САЩ беше стартирана електронна система за регистрация (ESTA), в която всички чуждестранни пасажери трябва да публикуват личните си данни не по-късно от 72 часа преди полета си към САЩ. Регистрацията е задължителна и за тези европейци, които пътуват до „Страната на неограничените възможности” без виза.
В момента Европейската комисия все още установява дали ESTA е визов проблем или не. Причината е, че визовата политика на страните-членки на ЕС попада в правомощията на ЕК и евентуални преговори относно ESTA трябва да се координират с Брюксел. Именно затова държавите, които сключиха двустранни споразумения със САЩ за облекчен визов режим (Чехия, Естония, Латвия, Литва, Унгария, Малта и Словакия) твърдят, че ESTA не е визов въпрос.