Лидерите на страните от Европейския съюз отложиха до март 2012 г. вземането на решение за присъединяването на България и Румъния в Шенгенската зона, се казва в заключителния документ, приет на срещата на върха на Европейския съю (ЕС) в Брюксел.
"Европейският съвет призовава Съвета на ЕС да вземе решение колкото е възможно по-скоро. При необходимост Европейският съвет ще се върне към този въпрос на заседанието си през март 2012 г.", се казва в документа.
В него се отбелязва, че двете страни са изпълнили всички изисквания, предявени към държавите кандидатки.
"Всички държавни и правителствени ръководители в ЕС, участвали в днешния последен за годината редовен Европейски съвет, освен Холандия, подкрепиха категорично разширяването на Шенген с България и Румъния". Това съобщи пред български журналисти в Брюксел след края на заседанието премиерът Бойко Борисов, цитиран от БТА.
Той изрази благодарност на своите колеги за подкрепата, особено на премиерите на Полша Доналд Туск и на Унгария Виктор Орбан, на президента на Франция Никола Саркози, на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой и на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу Барозу. Борисов отбеляза, че в изказването си по темата Барозу е отчел, че България и Румъния са спазили напълно всички критерии и не бива приемането им в зоната да се обвързва с механизма за сътрудничество и оценка на ЕК.
"За мен беше важно, че освен Холандия, всички държави категорично, без абсолютно никакво огъване, застанаха на своята позиция", добави премиерът. "Българите и румънците сме доволни, че Европа ни е оценила за положените усилия и за това, че сме си свършили работата", коментира той. "Рано или късно граничният контрол ще отпадне", заяви Борисов.
----------------------
През септември тази година Холандия наложи вето на присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. В Хага очакват потвърждение от експертите, че двете страни наистина спазват споразуменията за граничния контрол и за усъвършенстване на съдебната система.
Против приемането на София и Букурещ също така възразяваха Германия, Франция и Холандия, но впоследствие те се отказаха от своите претенции.
По-рано Европейският парламент призова Европейския съвет да одобри приемането на България и Румъния в Шенген, защото те напълно отговарят на техническите изисквания за членство в зоната, предаде РИА "Новости", цитирана от БГНЕС.