Европейският съюз се съгласи да придвижи напред разговорите с Лондон за излизането на Великобритания от блока, но продължава да има твърде малко яснота по въпроса и Австрия предупреди, че ирландската граница остава "загадка", предаде "Ройтерс".
На втория ден от срещата на върха в Брюксел лидерите заявиха, че е постигнат "достатъчен напредък" по въпросите за правата на гражданите, финансовите задължения на Великобритания и границата с Ирландия, с което дадоха на преговарящите мандат да преминат към основната фаза на разговорите.
"Лидерите на ЕС се съгласиха да придвижат към втората фаза разговорите за Брекзит. Поздравления за премиера Тереза Мей", написа председателят на Европейския съвет Доналд Туск в "Туитър".
По думите на литовския президент Далия Грибаускайте тези разговори вероятно ще започнат през март.
Ден след като претърпя поражение в парламента заради плана си за излизане от ЕС, Мей спечели аплодисментите на колегите си в четвъртък вечерта.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и и италианският премиер Паоло Джентилони обаче предупредиха, че най-трудните решения предстоят, тъй като Великобритания се опитва да се отскубне от правилата, договаряни с години в блока.
Австрийският канцлер Кристиан Керн заяви, че дори и ученик може да види, че сделката за ирландската граница от "първата фаза" ще попречи на разговорите в бъдеще, защото е невъзможно Великобритания да напусне единния пазар, избягвайки "твърдата граница" на остров Ирландия.
"Не може да има граничен контрол между Северна и Южна Ирландия, не може да им граничен контрол между Северна Ирландия и Великобритания, но може да има между Великобритания и ЕС", посочи той.
"Така че нашите ученици могат да видят, че има загадка, която трябва да се реши", допълни канцлера.
ЕС иска да започне разговори следващия месец за предстоящия двегодишен преходен период, но помоли Лондон за повече подробности за това какво иска преди да започне търговските преговори от март следващата година.
Ирландският премиер Лео Варадкар предупреди, че има "доста различни мнения" за това как ще изглеждат новите отношения и прехода. В ЕС има разделение по въпроса дали Великобритания трябва да продължи да получава в пълен размер и безпрепятствено икономическите облаги от еврочленството по време на преходния период, след като напусне съюза, дори и да изгуби политическото си представителство в Брюксел.
Премиерът Тереза Мей отбеляза, че Великобритания работи, за да осигури най-добрата търговска сделка с ЕС, връщайки си контрола върху въпроси като имиграцията.