Европейският съюз официално одобрява днес спешен заем за Гърция от 7 млрд. евро. Средствата ще бъдат гарантирани от общия бюджет на 28-те страни членки. От Брюксел обаче обещаха, че държавите, които не членуват в еврозоната, но са се включили в помощта за Атина, ще бъдат компенсирани.
Представителите на 28-те страни-членки в Съвета по икономически и финансови въпроси постигнаха снощи принципно съгласие да се използва специален европейски фонд за набирането на 7 милиарда евро. Без тях в понеделник Гърция ще обяви неплатежоспособност спрямо Европейската централна банка и съществува риск от провал на цялостния план за спасение на страната.
Така нареченият мостов заем ще послужи като временен буфер за Гърция, след което парите ще бъдат възстановени, когато започне редовната й спасителна програма, договорена с евролидерите.
Европейският фонд за финансова стабилност се ползва с рейтинг ААА, което означава, че може да заема средства от финансовите пазари при много ниска лихва. Затова и БЪлгария и останалите страни няма да внасят пари за Гърция директно.
Ако Атина обаче не успее да върне заема, загубите ще бъдат за бюджета на ЕС и ще се разпределят процентно за сметка на данъкоплатците от 28-те държави, включително България. ЕК предложи допълнителни финансови гаранции само за деветте страни извън еврозоната, което снощи накара Великобритания да даде принципно съгласие.
Очаква се днешното официално съобщение да бъде публикувано бързо в официалния вестник на съюза, за да може гърците да получат парите до понеделник, информира БНР. Тогава се очаква и банките в Гърция да отворят, а позволената сума за теглене да не е ограничена до 60 евро.