Европейските лидери постигнаха съгласие по предложенията на ЕК за реформи в надзора на европейската финансова система, предаде EUobserver.
Великобритания, която беше основен противник на предложенията на Брюксел, се съгласи да бъде създаденa Европейска система от финансови надзорни органи (ESFS). Това, обаче, ще стане при условие че националните правителства ще запазят контрола си по разпределение на финансовите средства за публичния сектор. Трите нови надзорни органа – в сферата на банковото дело, на застрахователния бизнес и на ценните книжа, ще надзирават и разследват дейността на международни финансови компании и ще посредничат при решаване на спорове между национални регулатори.
Отделно британският премиер Гордън Браун изглежда е готов да отстъпи и по въпроса кой да бъде председател на Европейския съвет за оценка на системния риск (ESRC). Съгласно предложението на ЕК това трябва да е президентът на ЕЦБ.
Новите предложения за реформи в надзора на европейската финансова система бяха изготвени на базата на доклад, изготвен от група експерти, оглавявана от бившия директор на МВФ Жак дьо Ларозиер.