ЕС предлага най-малко 14 седмици отпуск по майчинство за самостоятелно заетите жени

18.05.2010 | 17:49
по статията работи:
Държавите членки ще решават дали плащането на здравноосигурителни вноски от самостоятелно заетите жени трябва да бъдат задължително или доброволно
ЕС предлага най-малко 14 седмици отпуск по майчинство за самостоятелно заетите жени

Страните от ЕС трябва да предоставят стандартни права на социална защита, включително поне 14 седмичен платен отпуск по майчинство, на самостоятелно заетите жени, както и на съпрузите или партньорите на самонаети лица, според одобреното от депутатите ново законодателство на ЕС. Съгласно измененията на ЕП, договорени със Съвета, държавите членки ще решават дали плащането на здравноосигурителни вноски трябва да бъдат задължителни за самонаетите жени или те могат да участват в тази система доброволно.

Съществуващото законодателство в ЕС ще бъде осъвременено, за да могат самостоятелно заетите жени и съпрузи (или партньори на семейни начала) на самонаети лица да се ползват от същите права на социално осигуряване, с каквито се ползват и служителите. Съпрузите или партньорите не са служители, но въпреки това често помагат на самоосигуряващия се работник (особено в селското стопанство, малките фирми и свободните професии).

Държавите членки могат да дадат възможност на самонаетите жени, както и на помагащите съпрузи на самонаети лица, доброволно или задължително да се присъединят към схеми за социално осигуряване, като решението за това принадлежи на всяка една държава членка, се казва в едно от компромисните изменения, договорени със Съвета на второ четене.

Поне 14 седмичен платен отпуск по майчинство

При всяко положение, всяка бременна самостоятелно заета жена или съпруга на такова лице, ще има право на "достатъчна помощ при майчинство, която позволява прекъсване на професионалната им дейност" за най-малко 14 седмици (или с други думи, на гарантирания от ЕС минимален период за платен отпуск по майчинство за обикновени служители, съгласно директивата на ЕС за отпуската по майчинство).

Отново държавите членки ще могат да решават дали този отпуск е задължителен или доброволен, както и дали социалната защита да бъде "пропорционална на участието в дейностите на самостоятелно заетото лице".

Временно заместване

Достъпът до съществуващи национални социални услуги, осигуряващи временно заместване при бременност или майчинство, "може да се разглежда като алтернатива на помощта при майчинство или като част от нея", подчертават депутатите. В този случай, жените в майчинство няма да получават пълния размер на помощите, но ще могат да бъдат заменени в семейния бизнес.

Без дискриминация при регистриране на компания

В заключение, Парламентът призовава държавите членки да гарантират, че условията за учредяване на дружество между съпрузи (или между партньори на семейни начала, когато са признати от националното право), не са по-ограничителни от условията за учредяване на дружество от други лица.

Следващи стъпки

Съветът на министрите трябва да приеме тези изменения на 7 юни. След това държавите членки ще разполагат с две години за въвеждане на разпоредбите на директивата в националното законодателство, или с четири години, ако имат особени затруднения в това отношение.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 29.10   539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир. 1859...