Финансовите министри от Европейския съюз (ЕС) се договориха страните от региона автоматично да обменят информация за притежателите на банкови сметки с цел да се противопоставят на укриването на данъци. Идеята е премахването на банковата тайна да се въведе през 2017 г.
Споразумението включва разширяване на обхвата на съществуващото законодателство за обмен на банкова информация и в частност източници на средствата. Към момента страните обменят данни за доходите от заетост, застраховки, пенсии и от имоти.
„Новият закон обещава пълна и трайна данъчна прозрачност в Еропа. Банковата тайна е мъртва“, коментира еврокомисарят по въпросите на данъчното облагане, митническия съюз, статистиката, одита и борбата с измамите Алгирдас Шемета.
Автоматичният обмен на банкови данни означава, че ако гражданин на една страна от ЕС има сметка в банка на територията на друга държава от съюза, данъчните власти на страната му автоматично ще бъдат уведомени за това, включително и какви лихви получава от влога.
Битката срещу укриването на данъци стана международна кауза, а 28 страни членки на ЕС положиха усилия да затворят „вратичките" в законодателството и да проправят пътя към смекчаване на банковата тайна.
Според експертите това ще помогне да се идентифицират измамите с укриване на данъци чрез изнасяне на средства извън дадена страна, информира nasdaq.com.
Споразумението се очаква да влезе в сила през 2017 г., въпреки че някои страни, включително и Швейцария, са категорични, че няма да започнат да разкриват банковата тайна по-рано от 2018 г.
Изчисленията на Европейската комисия сочат, че загубите от укриване на данъци се равняват на около 1 трилион евро годишно. Новият закон ще помогне тези загуби да бъдат намалени и дължимите данъци да бъдат събирани.