Европейският съюз ще увеличи с 350 млн. евро кредитния портфейл на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за Западните Балкани и Турция, след като късно снощи Европейският парламент, Европейската комисия и Съветът на ЕС постигнаха компромис за външния мандат на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) до 2013 г..
"Това е много добра новина за нашите съседи, тъй като парите на ЕИБ за тях бяха на привършване. Повишаването на финансовите тавани ще позволи да се запази темпът на европейските инвестиции в региона и да се подпомогне развитието на региона", заяви Ивайло Калфин, който оглавяваше преговорния екип на парламента.
Десет кръга преговори с ЕК и Съвета бяха необходими за постигането на компромисния текст за следващия мандат на ЕИБ, който според Калфин ще направи институцията - единствената банката, която е изцяло собственост на страните членки, по-прозрачна, ще запази влиянието й и ролята на ЕС в страните, в които тя работи.
Общата сума, с която ще може да оперира банката до 2013 г. ще нарасне от 27,8 млрд. на 29,48 млрд. евро. В нея се включват още 1 млрд. евро за допълнително за Северна Африка и 148 млн. за Русия, държавите от бившия Съветски съюз и Южен Кавказ.
Увеличен е портфейлът за държавите в Азия, с които работи ЕИБ. Въпреки опозицията на Великобритания и Холандия финансовата институция ще продължи да работи в Исландия.
За първи път на ЕИБ ще се даде възможност да финансира проекти за преодоляване на последиците от климатичните промени. За това банката ще разполага с 2 милиарда евро, съобщиха от пресофиса на Калфин. Разширява се и портфейлът на проектите като занапред ще се включват и такива от областта на здравеопазването и образованието.
Новост е и въвеждането на механизъм за отпускане на кредитите на проекти въз основа на ефекта, който имат за изпълнението на външнополитическите, икономическите и социални цели на ЕС. От банката ще се изисква да подбира проектите според ефекта им върху борбата с климатичните промени и външно политическите приоритети на ЕС. Ще се следи дали те поощряват развитието на капацитета на местната икономика.
Предвижда се и създаването на работна група, която да изготви правила за съчетаване на банковите заеми с бюджетно финансиране и средства, отпускани от други международни донори като Световната банка, ООН и Международния валутен фонд.