Външните министри от Европейския съюз решиха днес да наложат санкции на още 18 сирийски лица и организации в отговор на убийствата на протестиращи, извършени от режима на президента Башар Асад, предадоха АП и ДПА.
Замразени са съществуващи заеми и споразумения за техническо сътрудничество между Сирия и Европейската инвестиционна банка. Новите имена в списъка с лицата, на които са наложени санкции, ще станат известни, след като бъдат публикувани в официалния вестник на ЕС в следващите няколко дни, съобщи БТА.
Мерките обикновено включват забрана за издаване на визи и пътуване на физически лица, както и замразяване на авоари и забрана за търговия. ЕС вече наложи санкции на 56 сирийци и 19 организации, за да накара Асад да спре кървавите репресии срещу осеммесечното въстание и забрани вноса на сирийски суров петрол в ЕС.
Върховният представител на ЕС по сигурността и външната политика Катрин Аштън заяви на пресконференция в Брюксел след срещата на външните министри, че не очаква проблемите в Сирия да бъдат решени с резолюции на Съвета за сигурност на ООН. Такива решения бяха приети по отношение на бившия режим в Либия. Аштън отбеляза, че на този етап Арабската лига има водещата роля и се търси постигането на политическо решение. Според представителя на ЕС не е напълно изключено Съветът за сигурност да преразгледа въпроса за защита на цивилните граждани в Сирия.
По въпроса за Либия тя отбеляза, че ЕС ще продължи да оказва подкрепа на Триполи в сътрудничество с ООН. Предстои либийски и европейски представители да определят конкретните сфери на взаимодействие, като сред първите са изграждането на силови структури и граничният контрол.
Междувременно Арабската лига обсъжда днес с представители на арабски правозащитни организации и с други групи как да защити цивилните сирийци от насилието на властите, предаде Reuters.
Миналата седмица заради кръвопролитията в страната Арабската лига взе решение да замрази членството на Сирия от организацията.
Иракският министър на външните работи Хошияр Зебари заяви, че Багдад не получава заповеди от никого, когато става дума за Сирия, предаде АП. Изказването е в отговор на това, че Ирак беше единствената страна, която се въздържа в събота на гласуването за членството на Сирия в Арабската лига. Неупражняването на вота беше изтълкувано като резултат от натиска от страна на Иран.
Същевременно Техеран разкритикува днес решението на Арабската лига, предаде Франс прес. Говорителят на иранското министерство на външните работи Рамин Мехманпараст подчерта, че това решение само ще усложни усилията за намиране на изход от сирийската криза. Иран е регионален съюзник на Сирия.