ЕЦБ: България и другите държави, кандидатстващи за еврозоната, не отговарят на критериите

07.06.2016 | 18:30
по статията работи: Даниел Василев
Има разминаване между банковото законодателство у нас и Договора за функционирането на ЕС
ЕЦБ: България и другите държави, кандидатстващи за еврозоната, не отговарят на критериите
Снимка: Sxc.hu

Европейската централна банка (ЕЦБ) посочи, че България, както и останалите страни, кандидатстващи за еврозоната, не отговарят на критериите, стават ясно от Конвергентния доклад. Освен България за членство във валутния блок кандидатстват още Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция, като в доклада се посочва, че всички от кандидатстващите за членство във валутния блок „спазват повечето от количествените икономически критерии, но нито една от тях не изпълнява всички задължения, поставени в договора, в това число и правните критерии за сходство.“

В документа се посочва, че Законът за Българската народна банка и Законът за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси в България не отговарят на член 131 от Договора за функционирането на Европейския съюз, според който „Всяка държава членка гарантира, че нейното национално законодателство, включително уставът на централната й банка, е в съответствие с разпоредбите на Договорите и с Устава на ЕСЦБ и на ЕЦБ.“

„Несъответствия остават по отношение на независимостта на централните банки, най-вече във връзка с институционалната и финансова независимост на централните банки“, посочват още анализаторите в доклада.

Според анализаторите, които цитират пролетната прогноза за България, страната ще остане в състояние на бюджетен дефицит поне до 2019 г., когато той ще е в размер от 0,2% от брутния вътрешен продутк. Освен това се очкава през 2015, 2016 и 2017 г. разходите на правителството по обслужване на лихвите ще сас в размер от 1% от БВП, което е с 0,3 процентни пункта по-висока стойност, отколкото през 2010 г.

Прогнозата за инфлацията в страната е, че тя ще нарасва постепенно в средносрочен план. „Годишната инфлация се очаква да нарасне постепенно, като ефектът от понижението на крайните потребителски стоки постепенно ще избледнее; въпреки това дефлацията ще се задържи през първите три тримесечия на 2016 г.“, се посочва в доклада. Според експертите средно за годината дефлацията ще остане от 0,7%, а през 2017 г. ще се наблюдава инфлация от 0,9%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...