ЕЦБ: Нивото на инфлация трябва да се върне до 2%, но не и да превишава тази стойност

24.03.2016 | 15:34
по статията работи: Десислава Маданска
През тази година БВП трябва да се увеличи с 1,4%, а догодина – с 1,7 на сто
ЕЦБ: Нивото на инфлация трябва да се върне до 2%, но не и да превишава тази стойност
Снимка: Guliver/Getty Images

Инфлацията през следващите няколко месеца ще остане ниска, като дефлация също не се изключва. Особено важно е да се избегнат вторични ефекти, като показателят трябва да се върне към ниво под, но близо до 2%. Управителният съвет ще продължи да наблюдава много внимателно изменението на перспективите за ценовата стабилност през предстоящия период. Това се посочва в икономическия бюлетин на Европейската централна банка (ЕЦБ), публикуван на страницата на БНБ.

Според макроикономическите прогнози за еврозоната на експерти от ЕЦБ от март 2016 г. се предвижда годишната инфлация да бъде 0,1% през 2016 г., 1,3% през 2017 г. и 1,6% през 2018 г. Според макроикономическите прогнози се предвижда БВП в реално изражение да нарасне годишно с 1,4% през 2016 г., с 1,7% през 2017 г. и с 1,8% през 2018 г.

От банката изтъкват, че Управителният съвет ще наблюдава внимателно нагласите при формирането на цените и динамиката на заплатите в еврозоната, обръщайки особено внимание на това да се увери, че сегашните условия на ниска инфлация няма да окажат трайни вторични ефекти върху заплатите и ценообразуването.

Очаква се още основните лихвени проценти на ЕЦБ да останат на сегашните си или на по-ниски равнища за продължителен период от време, дори и доста след срока на нетните покупки на активи.

Мерките на ЕЦБ по паричната ѝ политика продължават да се пренасят върху условията за кредитиране и да стимулират динамиката на широките пари и кредита. Растежът на парите остава стабилен, докато при кредитирането все така се наблюдава тенденцията от началото на 2014 г. към постепенно възстановяване на растежа.

От ЕЦБ отбелязват, че вътрешните източници на създаването на пари продължават да бъдат основен двигател на растежа на широките пари. Ниските лихвени проценти, както и резултатите от целевите операции по дългосрочно рефинансиране и разширената програма за закупуване на активи допринесоха за подобряване на динамиката на парите и кредита.

Експертите отчитат, че цената на финансовия ресурс за банките се стабилизира близо до историческото си дъно. Независимо от значителните различия по страни, банките прехвърлиха по веригата благоприятните условия за финансирането си под формата на по-ниски лихвени проценти по кредитите. По-добрите условия за кредитиране продължиха да спомагат за възстановяването на растежа на кредита. Според оценките общо годишният поток на външното финансиране за нефинансови предприятия се е увеличил допълнително през четвъртото тримесечие на 2015 г. след стабилизирането му през предходните две тримесечия. Като цяло мерките по паричната политика, прилагани от юни 2014 г., подобриха значително кредитните условия за фирми и домакинства.

От ЕЦБ отчитат, че се потвърждава необходимостта от по-нататъшно парично стимулиране, за да се осигури незабавно връщане на инфлацията към равнище под, но близо до 2%. След последното заседание на Управителния съвет на финансовата институция през януари икономическите и финансовите условия отново се влошиха. Рисковете за средносрочната му цел за ценовата стабилност явно нараснаха, както показват и ревизираните надолу перспективи за инфлацията и растежа в макроикономическите прогнози на експертите на ЕЦБ от март 2016 г. затова и ЕЦБ реши да предприеме няколко мерки за постигане на ценова стабилност.

Така лихвените проценти бяха понижени с 5 базисни точки до 0,00% лихва.

Също така програмата за закупуване на активи беше увеличена от 60 млрд. на 80 млрд. евро.

За да осигури непрекъснатото плавно осъществяване на покупките на активи, ЕЦБ реши също да увеличи лимитите за дял на емитента и на закупените ценни книжа от една емисия, емитирани от допустими международни организации и международни банки за развитие, от 33% на 50%.

ЕЦБ включи в списъка с активите, които са допустими за редовно изкупуване от корпоративния сектор, деноминирани в евро облигации с инвестиционен рейтинг, емитирани от небанкови предприятия, установени в еврозоната. Целта е това да засили допълнително ефекта на пренос вследствие изкупуването на активи от Евросистемата върху условията за финансиране на реалната икономика. Покупките по новата програма ще започнат към края на второто тримесечие на настоящата година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...