Инфлацията в еврозоната ще бъде малко по-висока от досегашните очаквания през тази и през следващата година поради по-високи цени на петрола, показват резултати от последно проучване на ЕЦБ сред професионални анализатори.
Според новото тримесечно проучване на професионални анализатори, което се поръчва от ЕЦБ, но без да представлява мнението на екипа икономисти на Централната банка, инфлацията в еврозоната ще нарасне през текущата година с 1,4% или с 0,2 пункта по-силно, отколкото бяха техните очаквания при предходното аналогично проучване, проведено през октомври 2016 година.
За 2018 година анализаторите, запитани от ЕЦБ, също очакват малко по-силно ускоряване на инфлацията до 1,5% (при предходна прогноза за нарастване на потребителските цени с 1,4 на сто), като за 2019 година прогнозират повишение на инфлацията до 1,6 на сто. Възходящата ревизия на очакванията за инфлацията в краткосрочен план се дължи най-вече на по-високите петролни цени. Те продължават да прогнозират в пето поредно тримесечно проучване, че дългосрочните инфлационни очаквания (до 2021 година) ще достигнат 1,8 на сто.
Новите прогнози сякаш подчертават посланието на шефа на ЕЦБ Марио Драги в четвъртък, че паричната политика ще остане силно стимулираща в обозримото бъдеще въпреки ускоряването на инфлацията в края на 2016 година. Днешният доклад е факт само ден след като ЕЦБ запази без промяна както ултраниските си основни лихвени ставки, така и размера и продължителността на програмата за "количествени улеснения", игнорирайки германските призиви за затягане на паричната и лихвена политика за борба с нарастващия инфлационен натиск.
В същото време професионалните анализатори завишиха слабо и прогнозата си за икономическия растеж в еврозоната през настоящата година до 1,5% (от 1,4% през октомври), но оставиха без промяна очакванията си за растеж до 1,5% през 2018 година. За 2019 година те очакват темпото на икономическа експанзия да остане на ниво от 1,5 на сто.
Прогнозите за нивата на безработица през настоящата и следващата година бяха понижени до 9,5% и до 9,2% от предходни прогнози съответно от 9,7% (за 2017-а) и от 9,3% (за 2018-а).