В контекста на икономическите кризи в някои развиващи се икономики и борбата на централните банки срещу забавящата се търговия и задържането на ниските цени на петрола президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги коментира, че слабата инфлация на глобално равнище не е оправдание за бездействие от страна на финансовата институция. В речта си, представена във Франкфурт в четвъртък, поканеният от централната банка на Германия Bundesbank Драги обърна голямо внимание на инфлацията и дейността на финансовите регулатори.
„Има сили в глобалната икономика днес, които конспирират, за да задържат инфлацията на ниски равнища“, посочи той, допълвайки, че „централните банки ще действат в рамките на мандата си, за да го изпълнят.“ Според директора на ЕЦБ ниската инфлация в рамките на валутния съюз, измерена посредством индекса на потребителските цени, може да изправи централната банка пред различни предизвикателства спрямо други географски региони, но той допълни, че ефектът от тях може да бъде редуциран. „Предизвикателствата не оправдават бездействието“, категоричен беше Драги.
Управителите на ЕЦБ ще вземат решение дали политиката на отрицателни лихвени проценти по депозитите в централната банка и на количествени улеснения, посредством които финансовата институция ще инжектира до 1,5 трилиона евро в икономиките от еврозоната, са достатъчни, за да се постигне таргета на инфлация от 2% по време на следващата си среща на 10 март. Но индексът на потребителските цени във валутния съюз нарасна с 0,4% на годишна основа през януари и анализаторите не очакват значително увеличаване или удължаване на политиката за количествени улеснения.
Но въпреки това и макар безработицата в еврозоната да спадна до най-ниската си стойност за последните 4 години, производството и секторът на услугите намалиха цените си в най-голяма степен от почти година насам, което според централните банкери може да се приеме като знак, че ниската инфлация е станала характерна черта за икономиката.
„Ако не се „предадем“ пред ниската инфлация – а ние със сигурност няма да го направим – постепенно тя ще се върне към нивата, съответстващи на нашата цел“, категоричен беше Драги. „Но от друга страна, ако се предадем пред „неустоимите дизинфлационни сили“ или позволим дълги преходни периоди, през които да се борим да постигнем таргета си, само ще влошим дизинфлацията“, допълни още той.
По време на конференцията президентът на ЕЦБ контрира някои аргументи срещу агресивните действия на централната банка, като възгледът, че съществуват рискове пред финансовата стабилност, посочвайки, че тази несигурност е ограничена. „Не трябва да има съмнение, че ако ни се наложи да възприемем още по-експанзивна политика, рисковете от нейните страничните ефекти не са нещо, което ще ни спре“, категоричен бе той. „Винаги сме се старали да ограничим изкривяванията, причинени от политиките ни, но на първо място поставяме мандата за ценова стабилност“, допълни още Драги.