Европейската централна банка очерта възможен план за създаване на платформа за търговия, която би могла да помогне на банките от еврозоната да се освободят от планината от лоши (необслужвани) кредити.
“Уолстрийт Джърнъл“ цитира доклад на ЕЦБ, публикуван в понеделник, в който банката препоръча централизирана платформа за търговия на необслужваните заеми, която според нея би могла да помогне за намаляване на разходите на потенциални инвеститори и по този начин да помогне за увеличаване на цените на самите търгувани кредити.
Това е последната серия от действия на най-големият банков надзорен орган в еврозоната в лицето на ЕЦБ да подтикне кредитните институции да изчистят притежаваните от тях лоши заеми, които вредят на техните баланси и ограничават икономическия растеж. Според ЕЦБ платформата може да бъде създадена от банките, които възнамеряват да я използват, за да продават необслужваните си кредити (NPLs), или от доставчик на данни от трета страна. Тази платформа трябва да събира, валидира и хармонизира данните за лошите кредити и да предлага на инвеститорите възможността да извършват сделки с тях, се посочва доклада на централната банка.
Подобен ход би могъл да помогне за преодоляване на досегашните неуспехи, свързани с пазарът на лоши кредити в еврозоната, който понастоящем е неефективен с оглед на ограничен брой големи купувачи, както и ниските цени и обеми на транзакциите, прогнозира ЕЦБ. Това е така, защото на инвеститорите излиза скъпо да проучат подробностите и историята на всеки отделен банков заем.
Правителствата не трябва да финансират платформата, но биха могли да стимулират банките да я използват и да въведат нови правила, за да улеснят създаването й. Разходите за експлоатация на платформата трябва да се поемат от банковата индустрия“, каза ЕЦБ и допълни, че установяването на подобна платформа може да изисква “значителна предварителна инвестиция“. Трябва да се има предвид, че към края на март тази година банките в еврозоната държаха необлужвани кредити за около 921 млрд. евро, което представлява около 6,1% от общите заеми, според оценка на ЕЦБ.
Чрез прозрачност и намаляване на транзакционните разходи, бариерите за навлизане на пазара на лоши кредити могат да бъдат намалени и това да доведе повече и по-разнообразни инвеститори, което да увеличи конкуренцията на цените и да се стигне до по-дълбок и по-ликвиден пазар, посочва Европейската централна банка.