По-късно днес ще започне среща на неофициалната организация на финансовите министри от еврозоната - т.нар. Еврогрупа, на която ще бъде коментирано бъдещето на Гърция във финансово отношение. Припомняме ви, след изборите в неделя (17 юни) Атина вече има правителство – коалиция между "Нова демокрация", ПАСОК и Демократичната левица. А Андонис Самарас положи клетва като новия премиер на страната.
До този момент Гърция е получила международни заеми в размер на 147,6 млрд. евро. 73 млрд. евро бяха по първата програма, от които 52,9 млрд. са от страните от еврозоната, а 20,1 млрд. - от МВФ.
По новата програма южната ни съседка е получила 74,6 млрд. евро, от които 25 млрд. само за рекапитализация на банките. Скоро ще бъдат преведени и оставащите 1 млрд. евро по този транш, допълват от ЕК.
Следващите пари, които има да получава Гърция, обаче ще бъдат отпускани след оценката на Тройката, чиито мисии тепърва предстоят. Представителите на ЕС, МВФ и Европейската централна банка (ЕЦБ) дават своята оценка за състоянието на гръцката икономика и дали страната изпълнява поетите ангажименти.
Сред основните теми за дискусии днес ще бъде още Международният валутен фонд. Шефът на институцията Кристин Лагард ще присъства на заседанието и ще коментира развитието на еврозоната, както и доклад за състоянието на САЩ, Китай, Япония и Великобритания.
В дневния ред на финансовите министри на еврозоната ще влезе още и Испания. Страната поиска помощ за рекапитализация на банковия сектор на 9 юни. Още същия ден от Еврогрупата коментираха, че сумата, от която се нуждае Мадрид е 100 млрд. евро. Парите ще дойдат от Европейския фонд за финансова стабилизация (EFSF) или от Европейския механизъм за стабилизация (ESM).
Ще бъде направен и преглед на ситуацията в Кипър, Португалия и Ирландия.
Срещата на еврогрупата по традиция се провежда ден преди официалното заседание на Съвета на финансовите министри на ЕС - ЕКОФИН. Основните теми на утрешното заседание на министрите ще са данъчните закони, сред които Директивата за облагането на енергия.