Въпросът дали Исландия трябва да върне 3,9 млрд. евро на Великобритания и Холандия е двустранен проблем и не трябва да спъва влизането на страната в Европейския съюз. Това заявиха от комисията по външни работи към Европейския парламент (ЕП) след края на срещата си с комисаря по разширяването Щефан Фюле. Много от депутатите обаче са скептици дали Рейкявик действително желае членството в общността.
Проблемът с Icesave продължава вече повече от година. Звеното на исландската банка Landsbanki фалира, а страната заяви, че няма да покрие депозитите на чуждестранните вложители - основно британци и холандци. Така се наложи спестяванията на чужденците да бъдат върнати от техните държавни фондове за гарантиране на вложенията.
Топката сега е в полето на лидерите на ЕС - в края на март ще се проведе заседание на съвета и на него ще бъде решено дали да бъде даден старта на преговорите за членство на Исландия в общността. Европейската комисия вече даде своята препоръка за началото на разговорите.
Евродепутатите обаче се опасяват от евроскептицизма на исландците. Според проучвания едва 33% от гражданите на островната държава желаят да станат част от ЕС. "Можем ли да преговаряме с хора, които вероятно ще кажат "не" накрая?", пита се германският депутат Елмар Брок и припомни, че норвежците на два пъти са отказвали да станат член на ЕС. Неговото мнение се подкрепя и от австриеца Ханес Свобода.