Икономическото възстановяване на България ще започне през 2011 г. Тогава страната ще може отново да бележи икономически растеж, по-голям от този на останалите страни в Европейския съюз. Това заяви представител на Генерална дирекция (ГД) "Икономически и финансови въпроси" към Европейската комисия (ЕК) по време на семинар в София.
Той обясни, че според прогнозите на ЕК тази година България ще завърши годината със спад на БВП между 5.9 и 6.3%, а догодина ще отчете спад в размер на около 2.3%. В тази връзка беше обяснено, че България е една от малкото страни-членки на Общността, които се очаква да завършат следващата година с икономическо свиване, което е по-малко от 3%.
България има всички шансове да възстанови притока на инвестиции отпреди кризата. Тя също така може отново да започне да отчита значителен ръст на икономиката. Възстановяването на страната ще зависи основно от достъпа до кредитирането и развитието на инфраструктурата и туризма, заяви представителят на ГД "Икономически и финансови въпроси".
Един от ефектите, които кризата ще има върху България догодина, ще бъде намаляването на вноса. Този факт ще допринесе за намаляването на дефицита по текущата сметка от 23 на 10%.
Новото българско правителство като че ли запазва фискалната политика, водена от предходния кабинет, беше отчетено от евроексперта. По думите му и в бюджета за следващата година се залага основно на сигурността.
България се е разминала с най-лошия сценарий за развитие на кризата. Това основно е било усетено от финансовите институции, които не са успели да отпуснат толкова много лоши кредити. Въпреки това икономическата ситуация в страната продължава "да не е розова" и икономиката продължава да се свива, макар това да се случава с темпове, които са по-ниски от тези, които са били отчитани в началото на кризата, заяви евроекспертът.
Намесата на правителствата по света е предодвратило кризата да се развие до мащабите на Голямата депресия от периода 1929-1933 г. Въпреки това, тази намеса трябва да бъде прекратена до 2011 г., отчете още представителят на ГД "Икономически и финансови въпроси". Той прогнозира, че кредитирането няма да успее да се възстанови на нивата си от преди кризата никъде по света.