След преговори в Брюксел, продължили повече от 11 часа, финансовите министри на страните от еврозоната и представителите на Международния валутен фонд (МВФ) постигнаха споразумение за редица мерки, целящи преструктуриране на дълговете на Гърция след изтичането на срока на настоящия спастителен пакет през 2018 г., предаде Financial Тimes. Въпреки това решенията не включват конкретни цифри, тъй като подробностите ще бъдат решени на местно ниво от отделните страни, а най-важните решения в тази насока ще бъдат взети след федералните избори в Германия през следващата година.
„Постигнахме колосален пробив в преговорите за Гърция, който ни позволява да продължим към следващата фаза на разговорите за програмата за финансова помощ на Гърция“, коментира президентът на еврогрупата Йерун Диселблум.
Една от възможностите за облекчаване на задълженията за Гърция е драстичното намаляване на експозициите на Международния валутен фонд към нея. Това може да се постигне чрез изкупуване на кредит на стойност 14,6 милиарда евро. Към момента обаче от МВФ посочиха само, че ще участват финансово в програмата на по-късен етап през годината, както настояваше Германия, но само ако еврозоната се съгласи на облекчаване на дълг на южната ни съседка, отговарящ на нормалнит кредитни условия на институцията.
Същевременно споразумението позволява на еврозоната да изпрати финансова подкрепа на стойност 10,3 милиарда долара, които ще подпомогнат страната през лятото на тази година. Първият транш от тях ще е в размер на 7,5 милиарда евро и ще бъде отпсунат следващия месец. Това ще е първата голяма финансова инжекция към Гърция от страна на европейските ѝ партньори от октомври миналата година.
Освен това пакетът от мерки, за които страните се споразумяха, включва възможността част от дълговете на Гърция да бъдат „подстригани“, т.е. отписани, което ще се случи за пръв път от 2012 г. Включени са предложения за отписване на краткосрочен, средносрочен и дългосрочен дълг на страната и въпреки липсата на повече подробности отнсоно точното количество кредит, който ще бъде „подстриган“, стана ясно, че целта на хода ще е разходите за обслужване на дълговете на Гърция да не надхвърлят 15% от приходите в бюджета до 2030 г. и 20% след това.
Ако южната ни съседка изпълни условията за получаване на международна помощ до 2018 г. МВФ или страните от еврозоната може да изкупят някои от относително скъпите ѝ ДЦК, а Европейската централна банка да удължи падежа на други. Всяка от обсъжданите мерки ще зависи от политическо решение на еврозоната, което означава, че никоя от тях няма да влиза автоматично в сила за Гърция.