Сериозно различие се появи в политическите виждания на САЩ и ЕС относно световната финансова криза и начините за борба с негативните последици, предизвикани от нея, предаде EUobserver.
Късно снощи (09.03.09) след приключване на срещата на финансовите министри на еврозоната люксембургският премиер и председател на Eurogroup (организацията на финансовите министри на еврозоната) Жан-Клод Юнкер даде ясен сигнал, че валутният съюз на ЕС не одобрява призивите на Вашингтон за отделяне на повече държавни средства за борба с кризата. "Всички финансови министри на страните-членки на еврозоната се съгласиха, че призивите на САЩ за по-големи бюджетни разходи при борбата с кризата не са подходящи. Не искаме да създаваме впечатление, че обмисляме прилагането на нови спасителни пакети. ЕС и Eurogroup направиха това, което трябваше", заяви Юнкер.
През 2009 година еврозоната ще премине към тактика на изчакване и едва през 2010 година може да пусне в действие нови планове за държавна помощ, ако е необходимо.
Коментарът на Юнкер дойде след като икономическият съветник на Барак Обама Лари Съмърс призова за координирани действия в глобален мащаб и отделяне на повече държавни средства за борба с кризата. Това означава, че се подготвят разгорещен дебат по време на срещата на финансовите министри на Г-20 на 14 март и на лидерите на Г-20 на 2 април.