Европейският комисар за развитието Андрис Пиебалгс ще участва утре в Третата доброволческа конференция за ново набиране на средства за Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария в Ню Йорк. Две седмици след пленарното заседание на високо равнище на ООН, посветено на Целите на хилядолетието за развитие (ЦХР), Глобалният фонд призовава за ново набиране на средства за периода 2011-2013 г. При одобрение вноската на ЕС във Фонда ще нарасне с поне 10% за периода 2011-2013 г. и ще достигне 330 милиона евро.
На конференцията комисар Пиебалгс ще обяви, че Европейската комисия поема ангажимент да увеличи финансовата си вноска в Глобалния фонд. Предложението трябва да бъде одобрено от бюджетните органи на ЕС и групата на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ). Понастоящем Комисията предоставя 100 милиона евро годишно за периода 2008-2010 г.
Европейската комисия е сред учредителите на Глобалния фонд и негов член. Тя оказва силна политическа и финансова подкрепа за Фонда от 2002 г. насам. Между 2002 г. и 2010 г. Европейската комисия е предоставила общо 972,5 милиона евро, което я прави петия най-голям донор на Фонда (след САЩ, Франция, Италия и Япония). За същия период Европейският съюз е предоставил повече от 9 милиарда долара или 52% от средствата на Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария, става ясно от информацията на ЕС.
Освен това на 10 май 2010 г. ЕС прие заключения относно ролята си в световното здравеопазване, чиято цел е да се популяризира силна визия на ЕС, да се действа единодушно по въпросите на световното здравеопазване и да се подкрепят иновативни източници на финансиране за здравния сектор, за да бъде отбелязан напредък в постигането на ЦХР, свързани със здравето.
Глобалният фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария е световен механизъм за финансиране, създаден през 2001 г., като част от действията на международната общност в отговор на спешната ситуация в световен мащаб, създадена от трите заразни болести. Между 2002 г. и 2009 г. Глобалният фонд е заделил 19,3 милиарда долара по 572 проекта за дарения в 144 държави и е отпуснал 10,3 милиарда долара на получатели на безвъзмездни средства (53 %). Благодарение на него 2,5 милиона души са се подложили на лечение срещу ХИВ/СПИН, а 6 милиона души - на лечение срещу туберкулоза. Освен това са били раздадени 104 милиона обработени с инсектициди мрежи за легла за предотвратяване на разпространението на малария.