Еврокомисарят по икономиката иска разхлабване на правилата за бюджетен дефицит

09.12.2019 | 15:00
по статията работи: econ.bg
Правилата, които целят да наложат бюджетна дисциплина сред държавите - членки на ЕС, се появиха от финансовата криза и трябва да бъдат актуализирани, каза Джентилони
Еврокомисарят по икономиката иска разхлабване на правилата за бюджетен дефицит
Снимка: Wikimedia Commons

Новият еврокомисар по икономиката Паоло Джентилони заяви, че блокът трябва да обмисли разхлабване на строгите си правила за бюджетен дефицит, за да отговори на климатичните рискове и слабия растеж, повтаряйки подобен призив от страна на френския президент Еманюел Макрон, предадоха "Франс прес" и EurActiv.

Правилата, които целят да наложат бюджетна дисциплина сред държавите - членки на ЕС, се появиха от финансовата криза и трябва да бъдат актуализирани, каза Джентилони пред в. "Зюддойче цайтунг". "Сега имаме различни предизвикателства: борбата срещу климатичните промени и опасността от нисък растеж и ниска инфлация за продължителен период от време", посочи той.

Пактът на ЕС за стабилност и растеж ограничава бюджетните дефицити до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) и дълга до 60% от БВП в държавите членки,

Някои страни успяха да спазват тези правила чрез години на икономии, но други изостават с огромни дългове. От дълго време има критики, че страните се нуждаят от повече гъвкавост, за да могат да харчат там, където е необходимо за стимулиране на растежа и борба с кризите.

Наскоро Макрон се присъедини към призивите на държавите - членки на ЕС, да бъде позволено да разхлабят ограниченията за разходите. "Нуждаем се от повече експанзионистични политики, да инвестираме повече. Европа не може да е единственият район, който не го прави", заяви Макрон пред "Икономист". Според него дебатът за лимита от 3% "принадлежи на друг век".

Джентилони, бивш лявоцентристки премиер на Италия, каза, че би искал да започне "консултации" за аргументите "за" и "против" правилата с перспективата за предложения "през втората половина на 2020 г.".

Неговата силно задлъжняла родна страна е един от най-гласовитите опоненти на настоящите бюджетни правила. Но италианското искане за реформи обаче среща ожесточена съпротива от по-богатите страни в ЕС, които са против отслабването на натиска върху хроничния преразход на Рим.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...