Еврокомисията иска от Италия да съкрати бюджетния си дефицит през настоящата година

18.01.2017 | 13:25
по статията работи: econ.bg
Настояването е включено в официално писмо на ЕК до италианските власти, което беше публикувано във вторник на уебсайта на финансовото министерство и ще бъде разгледано внимателно
Еврокомисията иска от Италия да съкрати бюджетния си дефицит през настоящата година
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейската комисия (ЕК) е поискала от Италия да намали бюджетния си дефицит през 2017 година с около 3,4 млрд. евро, за да избегне процедурата за прекомерен дефицит, която може да включва и налагането на глоби, съобщи неназован представител на италианското финансов министерство, цитиран от "Уолстрийт Джърнъл".

Настояването е включено в официално писмо на ЕК до италианските власти, което беше публикувано във вторник на уебсайта на финансовото министерство и ще бъде разгледано внимателно. 

Италианското правителство е в преговори с Комисията и в следващите няколко дни ще реши дали и как да се намеси, добави източникът.

Говорителят на ЕК Маргаритис Схинас посочи, че писмото е част от продължаващия диалог между Комисията и италианските власти. В него се настоява Италия да реагира със списък от конкретни ангажименти до 1-ви февруари, когато Комисията публикува своите зимни икономически прогнози за 2017 година. 

Трябва да се има предвид, че доста често властите в Рим и Комисията се намират в конфликт относно експанзивните бюджетни политики на Италия. Поредно несъгласие може да доведе до допълнително главоболие за новото правителство начело с премиера Паоло Джентилиони, което е изправено пред някои сериозни предизвикателства. 

През миналия октомври италианското правителство одобри бюджет от около 27 млрд. евро, който включва по-високо от очакваното целево ниво за дефицит в размер на 2,3% от БВП с оглед на извънредни разходи, свързани със земетресенията през лятото и мигрантската криза.

През ноември обаче ЕК предупреди Италия, че нейните бюджетни мерки рискуват да нарушат правилата за разходи на единния блок и призоваха Рим да гарантира, че ще изпълни целите на ЕС за намаляване на дълга. 

ЕС въведе през 2013 година по-строги фискални правила за членовете на единния валутен блок в отговор на кризата с държавния дълг, която изложи на риск бъдещето на еврозоната. Основната цел на тези правила е да се задържи публичният дълг в устойчиво и контролирано ниво. Италия е втората страна - членка в еврозоната (след Гърция) с най-голям дълг, надхвърлящ 2,2 трлн. евро. 

В понеделник министърът на икономиката на Италия Пиер Карло Падоан не изключи възможността за предприемане на коригиращи мерки, които да се съобразят с исканията на Комисията. Падоан цитира дефлацията и лошите пазарни условия като основни причини за трудностите на правителството при ограничаване на държавния дълг. 

EK може да наложи глоба в размер до 0,2% от БВП на дадени страни от еврозоната, които непрекъснато игнорират препоръките на комисията за разрешаване на техните бюджетни проблеми. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...