Лидерите на 28-те страни членки се събират на извънредно заседание на Европейския съвет, чиято основна цел е да се разпределят основните позиции в европейските институции. Това е втори опит да бъдат определени водещите фигури за следващите пет години, след като на предишната среща на върха на 16 юли решенията бяха отложени.
България очаква с интерес заседанието, като Кристалина Георгиева е спрягана за един от основните кандидати за поста Върховен представител по външната политика и политиката за сигурност. Според експерти обаче фаворит за поста е италиянският външен министър Федерика Могерини, като в нейна полза играе и фактът, че принадлежи на социалистическото семейство. Имайки предвид, че новият председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е от христяндемократ, твърде вероятно е ролята на дипломат номер едно в ЕС да бъде дадена на социалист.
На днешното извънредно заседание ще бъде номиниран и следващият председател на Европейския съвет. Фаворит за поста на Херман ван Ромпой е премиерът на Полша Доналд Туск, пише специализираното издание EurActiv. В негова подкрепа се изказа британският министър-председател Дейвид Камерън, който се надява, че Туск ще повлияе на федералистките идеи на Юнкер. Полският премиер поддържа позицията, че ЕС се нуждае от реформа.
Първоначално той заяви, че няма намерение да бъде новият председател на Европейския съвет, но говорител на полското правителство заяви вчера (29 август), че Туск вече сериозно обмисля да приеме топ позицията. Очакванията са, че освен за председател на Европейския съвет той ще бъде назначен и за председател на срещите на върха на страните от еврозоната. Форматът бе създаден през 2012 г. с Фискалния пакт и досега бе председателстван от ван Ромпой.
Друг важен пост, който трябва да бъде определен, е този на комисар по икономическата и парична политика. Франция номинира френският социалист Пиер Московичи. Германското издание Suddeutsche Zeitung предаде обаче, че правителството на Ангела Меркел е против неговото назначаване и ще направи всичко възможно друг кандидат да получи важното портфолио.
Пълният списък с еврокомисари предстои да бъде представен от Юнкер до средата на септември, след което през октомври Европейският парламент трябва да одобри или отхвърли колективно състава на новата Комисия. При положителен вот мандатът на ЕК ще започне на 1 ноември.